Skullerz Saga Anti-Fog Smoke Lens Matte Frameless Safety Glasses Sunglasses
Login to View Prices
Skullerz SAGA Anti-Fog Smoke Lens Matte Frameless Safety Glasses / Sunglasses – Recommended for: Construction, Carpentry, Woodworking, Landscaping, Welding, Boating, Skiing, Fishing, Hunting, Shooting, Sport – Anti-fog, Lightweight, Rimless, Impact Resistant, Anti-scratch, Durable, UV Resistant, Slip Resistant, Flex-Point Temple, Frameless – Eye Protection – Matte Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Safety Glasses |
| Lens Color | Smoke |
| Product Color | Matte Black |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 2.3" |
| Width | 3.5" |
| Brand Name | Skullerz |
| Features | Frameless |
| Length | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | SAGA |
| Product Name | SAGA Anti-Fog Smoke Lens Matte Frameless Safety Glasses / Sunglasses |
| Protection Type | Eye |
| Application/Usage | Sport |
| Manufacturer Part Number | 59133 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | SAGA Frameless Anti-Fog Smoke Lens Safety Glasses feature tough, scratch-resistant lenses that filter 99.9 percent of harmful UVA, UVB and UVC rays to keep your eyes safe in the sun. A sporty, lightweight frameless design offers a wide field of vision while on the job. Anti-fog safety glasses with Fog-Off treatment won't wash off or wear off, enhancing fog-free viewing no matter what you're doing – even while wearing a dust mask. Comfortable, nonslip side arms and contoured nose keep glasses securely in place. Flex-fit temples reduce pressure and headaches caused by tight-fitting glasses. Lens' prevent glare for clear sight while outside in bright light. Use glasses on the job including construction, carpentry/woodworking, welding or landscaping. They're even great for hobbies like boating, skiing, fishing, hunting/shooting, sports and more. Glasses meet ANSI Z87.1, CSA Z94.3 and EN166 Impact protection requirements. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 1.44 oz |









