Champion Sports Tempered Steel Badminton Racket Set – Red, Orange, Yellow, Green, Blue, Purple – Nylon, Leather, Tempered Steel
Additional information
| Brand | Champion Sports |
|---|---|
| Product Type | Badminton Racquet |
| Racquet Length | 26" |
| Product Color | Purple |
| Product Material | Tempered Steel |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Brand Name | Champion Sports |
| Manufacturer | Champion Sports |
| Product Name | Tempered Steel Badminton Racket Set |
| Manufacturer Part Number | BR20SET |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>In a sport like badminton, a racket with the right grip, balance, string tension and weight can provide a player with that extra flexibility or control needed to be a champion. Rackets in this set feature tempered steel single shaft and frame, heavy-duty nylon strings and dimpled leather grip in black. Badminton racket set includes six rackets with frames and shafts in matching colors: red, orange, yellow, green, blue and purple. Each racket is official size at 26" long.</p> |
| Packaged Quantity | 8 / Set |
| Weight (Approximate) | 2.50 lb |
Champion Sports Tempered Steel Badminton Racket Set – Red, Orange, Yellow, Green, Blue, Purple – Nylon, Leather, Tempered Steel
Additional information
| Brand | Champion Sports |
|---|---|
| Product Type | Badminton Racquet |
| Racquet Length | 26" |
| Product Color | Purple |
| Product Material | Tempered Steel |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Brand Name | Champion Sports |
| Manufacturer | Champion Sports |
| Product Name | Tempered Steel Badminton Racket Set |
| Manufacturer Part Number | BR21SET |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>In a sport like badminton, a racket with the right grip, balance, string tension and weight can provide a player with that extra flexibility or control needed to be a champion. Rackets in this set feature tempered steel single shaft and frame, coated steel strings and dimpled leather grip in black. Badminton racket set includes six rackets with frames and shafts in matching colors: red, orange, yellow, green, blue and purple. Each racket is official size at 26" long.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Set |
| Weight (Approximate) | 2.50 lb |
Champion Sports Tempered Steel Badminton Racket Set – Red, Orange, Yellow, Green, Blue, Purple – Nylon, Leather, Tempered Steel
Additional information
| Brand | Champion Sports |
|---|---|
| Product Type | Badminton Racquet |
| Racquet Length | 26" |
| Product Color | Purple |
| Product Material | Tempered Steel |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Brand Name | Champion Sports |
| Manufacturer | Champion Sports |
| Product Name | Tempered Steel Badminton Racket Set |
| Manufacturer Part Number | BR20SET |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>In a sport like badminton, a racket with the right grip, balance, string tension and weight can provide a player with that extra flexibility or control needed to be a champion. Rackets in this set feature tempered steel single shaft and frame, heavy-duty nylon strings and dimpled leather grip in black. Badminton racket set includes six rackets with frames and shafts in matching colors: red, orange, yellow, green, blue and purple. Each racket is official size at 26" long.</p> |
| Packaged Quantity | 8 / Set |
| Weight (Approximate) | 2.50 lb |
Champion Sports Tempered Steel Badminton Racket Set – Red, Orange, Yellow, Green, Blue, Purple – Nylon, Leather, Tempered Steel
Additional information
| Brand | Champion Sports |
|---|---|
| Product Type | Badminton Racquet |
| Racquet Length | 26" |
| Product Color | Purple |
| Product Material | Tempered Steel |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Brand Name | Champion Sports |
| Manufacturer | Champion Sports |
| Product Name | Tempered Steel Badminton Racket Set |
| Manufacturer Part Number | BR21SET |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>In a sport like badminton, a racket with the right grip, balance, string tension and weight can provide a player with that extra flexibility or control needed to be a champion. Rackets in this set feature tempered steel single shaft and frame, coated steel strings and dimpled leather grip in black. Badminton racket set includes six rackets with frames and shafts in matching colors: red, orange, yellow, green, blue and purple. Each racket is official size at 26" long.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Set |
| Weight (Approximate) | 2.50 lb |








