Rhino Skin Spider Set – 6.30″ – Child/Adult – Low Density Foam – 6 / Set
Additional information
| Brand | Champion Sports |
|---|---|
| Product Type | Playground Ball |
| Age Group | Child/Adult |
| Ball Diameter | 6.30" |
| Product Material | Low Density Foam |
| Country Of Origin | Sweden |
| Brand Name | Rhino Skin |
| Features | Soft Exterior |
| Manufacturer | Champion Sports |
| Product Name | Spider Set |
| Manufacturer Part Number | RXSPDRSET |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Safe enough for children and rugged enough for adults, Rhino Skin Spider Balls utilize a high-tech design to provide a long-lasting, no-sting product that's perfect for gym class, the playground and more. They are made for indoor and outdoor use. Colorful design, a lightweight foam core, soft exterior and tear-resistant coating make these balls a top choice for dodgeball, foursquare and other popular playground games. These balls are sting-resistant, low-density and low-bounce. Set of balls comes with a mesh bag for easy transport.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Set |
| Package Contents | <ul> <li>Spider Set</li> <li>Mesh Bag</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 2.93 oz |
Rhino Skin Spider Set – 6.30″ – Child/Adult – Low Density Foam – 6 / Set
Additional information
| Brand | Champion Sports |
|---|---|
| Product Type | Playground Ball |
| Age Group | Child/Adult |
| Ball Diameter | 6.30" |
| Product Material | Low Density Foam |
| Country Of Origin | Sweden |
| Brand Name | Rhino Skin |
| Features | Soft Exterior |
| Manufacturer | Champion Sports |
| Product Name | Spider Set |
| Manufacturer Part Number | RXSPDRSET |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Safe enough for children and rugged enough for adults, Rhino Skin Spider Balls utilize a high-tech design to provide a long-lasting, no-sting product that's perfect for gym class, the playground and more. They are made for indoor and outdoor use. Colorful design, a lightweight foam core, soft exterior and tear-resistant coating make these balls a top choice for dodgeball, foursquare and other popular playground games. These balls are sting-resistant, low-density and low-bounce. Set of balls comes with a mesh bag for easy transport.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Set |
| Package Contents | <ul> <li>Spider Set</li> <li>Mesh Bag</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 2.93 oz |







