ViewSonic ColorPro VP2768a-4K 27″ Class 4K UHD LED Monitor – 16:9 – Black
Login to View Prices
ViewSonic ColorPro VP2768a-4K 27″ Class 4K UHD LED Monitor – 16:9 – Black
ViewSonic ColorPro VP2768a-4K 27″ Class 4K UHD LED Monitor – 16:9 – Black – 27″ Viewable – In-plane Switching (IPS) Technology – LED Backlight – 3840 x 2160 – 1.07 Billion Colors – 350 Nit Typical – 6 ms – GTG (OD) Refresh Rate – Speakers – HDMI – DisplayPort – USB Hub
Additional information
| Weight | 21.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.00 × 24.10 × 13.90 in |
| Dynamic Contrast Ratio | 20,000,000:1 |
| Attribute37Name | 2 |
| Attribute66Name | ColorPro |
| Attribute63Name | VP2768a-4K |
| Attribute61Name | 3H Surface Hardness |
| Attribute60Name | ViewSonic |
| Attribute59Name | 10-bit (8-bit + A-FRC) |
| Attribute58Name | 3840 x 2160 |
| Attribute57Name | 27" |
| Attribute56Name | VP |
| Attribute68Name | VP2768A-4K |
| Attribute67Name | 0.672916667 |
| Color Gamut | 78% NTSC |
| Attribute47Name | China |
| Attribute46Name | China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS) |
| Energy Efficiency Complianc | Attribute45Value |
| Attribute44Name | ENERGY STAR 8.0 |
| Attribute43Name | 1 |
| Total Number of USB Type-C | Attribute42Value |
| Attribute41Name | 6ms GTG (OD) |
| Attribute35Name | 24 Hz to 75 Hz |
| Attribute55Name | 1.07 Billion Colors |
| Attribute54Name | <li>cTUVus</li><li>FCC-B</li><li>ICES003</li><li>CEC</li><li>NOM</li><li>Mexico Energy</li> |
| Attribute53Name | 4K UHD |
| Attribute52Name | 350 Nit |
| Attribute51Name | Black |
| Attribute50Name | 2" |
| Attribute49Name | 24.1" |
| Attribute48Name | 13.9" |
| Attribute36Name | 27" |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Attribute3Name | Yes |
| Attribute12Name | Yes |
| Attribute39Name | Black |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Attribute24Name | Yes |
| Attribute1Name | LED Monitor |
| Attribute17Name | 180 W |
| Attribute16Name | 100 x 100 |
| Attribute20Name | 1,300:1 |
| Attribute14Name | LED |
| Attribute13Name | 14.70 lb |
| Attribute30Name | 120° |
| Attribute29Name | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Attribute32Name | Yes |
| Attribute31Name | 15 kHz to 136 kHz |
| Attribute23Name | 8.46" |
| Attribute22Name | 24.13" |
| Attribute27Name | 2 |
| Attribute25Name | 4 |
| Attribute40Name | Tilt |
| Attribute33Name | Yes |
| Attribute38Name | 3H |
| Attribute2Name | 1 |
| Attribute28Name | 1 |
| Attribute15Name | Yes |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Height with Stand | 21.38" |
| Attribute11Name | Yes |
| Attribute26Name | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| UPC | 0 |
| MPN | VP2768A-4K |
| Brand | ViewSonic Corporation |
| product-type | LED Monitor |
| number-of-screens | 1 |
| hdcp-supported | Yes |
| horizontal-viewing-angle | 178° |
| environmental-certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| standard-refresh-rate | 75 Hz |
| number-of-speakers | 2 |
| speaker-output-power | 10 W |
| usb | Yes |
| hdmi | Yes |
| weight-with-stand-approximat | 14.70 lb |
| backlight-technology | LED |
| vesa-mount-standard | 100 x 100 |
| operating-power-consumption | 180 W |
| standby-power-consumption | 500 mW |
| native-contrast-ratio | 1,300:1 |
| width-with-stand | 24.13" |
| depth-with-stand | 8.46" |
| network-rj-45 | Yes |
| number-of-usb-ports | 4 |
| displayport | Yes |
| number-of-displayports | 1 |
| panel-technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| swivel-angle | 120° |
| horizontal-frequency | 15 kHz to 136 kHz |












Reviews
There are no reviews yet.