Be on the Ball Even in Limited Spaces
Limited space? No room for a mouse? This stylish solution is the answer to your problems. The compact keyboard G84-4420 with convenient and precise trackball. Unique slim-line combination with visual appeal.
Key benefits
- Individual keys with Gold Crosspoint contacts (ML technology)
- Designed for continuous usage – over 20 mill. confirmations per key
- High level of reliability and unique precision confirmation feeling
- Integrated optical trackball plus 2 mouse buttons
- Extremely flat – total height just 20 mm
- Lightweight
- 83/84 keyboard layout with all the functions of a standard keyboard
- Can be used with the standard drivers of the operating system
- Ideal for limited space and 19″ applications
- Ideal for limited space and 19″ applications
- Can be used with the standard drivers of the operating system
- Lightweight
- 83/84 keyboard layout with all the functions of a standard keyboard
- Extremely flat – total height just 20 mm
- Integrated optical trackball plus 2 mouse buttons
- High level of reliability and unique precision confirmation feeling
- Designed for continuous usage – over 20 mill. confirmations per key
- Individual keys with Gold Crosspoint contacts (ML technology)
Additional information
| Weight | 1.2400 lbs |
|---|---|
| Pointing Device Type | Trackball |
| Package Contents | <ul> <li>Compact-Keyboard G84-4400</li> <li>Operation Instructions</li> </ul> |
| Keyswitch Technology | ML |
| Keyboard/Keypad Host Interf | PS/2 |
| Country of Origin | Czech Republic |
| Keyboard/Keypad Connectivit | Cable |
| Built-in Devices | Mouse |
| Keyboard/Keypad Features | Slim |
| Product Color | Light Gray |
| Product Model | G84-4420 |
| Keyboard/Keypad Height | 0.77" |
| Keyboard/Keypad Width | 14.57" |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.47" |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Cherry Americas |
| Product Type | Keyboard |
| Number of Keys | 83 |
| Localization | English (US) |
| Limited Warranty | 2 Year |
| UPC | 0 |
| MPN | G84-4420LPBEU-0 |
| Brand | CHERRY |
















Reviews
There are no reviews yet.