ZOLL Medical AED 3 Recessed Wall Cabinet – 14″ x 1.5″ x 14″ – Wall Mountable, Recessed – Green
Additional information
| Brand | ZOLL Medical Corporation |
|---|---|
| Product Type | Storage Cabinet |
| Product Color | Green |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 14" |
| Width | 14" |
| Depth | 1.5" |
| Brand Name | ZOLL |
| Features | Recessed |
| Compatibility | <p>ZOLL – AED 3, AED 3 BLS</p> |
| Manufacturer | ZOLL Medical Corporation |
| Product Name | Medical AED 3 Recessed Wall Cabinet |
| Package Type | OEM |
| Application/Usage | Medical |
| Manufacturer Part Number | 8000001258 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your ZOLL AED 3 defibrillator secure and easily accessible for medical emergencies in this Fully Recessed Wall Cabinet. It holds a ZOLL AED 3, one backup set of electrodes and one backup battery should you need them. Recessed design is less intrusive storage for your decor. Wall cabinet comes with installation instructions and meets ADA requirements.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>ZOLL Medical AED 3 Recessed Wall Cabinet</li> <li>Alarm</li> <li>Set-up Instructions</li> <li>ILCOR Label Set</li> </ul> |
ZOLL Medical AED 3 Recessed Wall Cabinet – 14″ x 3.5″ x 14″ – Green
Additional information
| Brand | ZOLL Medical Corporation |
|---|---|
| Product Type | Storage Cabinet |
| Product Color | Green |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 14" |
| Width | 14" |
| Depth | 3.5" |
| Brand Name | ZOLL |
| Compatibility | <p>ZOLL – AED 3, AED 3 BLS</p> |
| Manufacturer | ZOLL Medical Corporation |
| Product Name | Medical AED 3 Recessed Wall Cabinet |
| Package Type | OEM |
| Manufacturer Part Number | 8000001257 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your ZOLL AED 3 defibrillator secure and easily accessible for medical emergencies in this Semi-Recessed Wall Cabinet. It holds a ZOLL AED 3, one backup set of electrodes and one backup battery should you need them. Recessed design is less intrusive storage for your decor. Wall cabinet comes with installation instructions and meets ADA requirements.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>ZOLL Medical AED 3 Recessed Wall Cabinet</li> <li>Alarm</li> <li>Set-up Instructions</li> <li>ILCOR Label Set</li> </ul> |










