White CPLA Cutlery, General Purpose Spoon, Plastic, 1,000/Carton
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
VEGVWSP65
Categories: Cutlery, Food Service
Impressive plant-based utensil. Made from CPLA, a renewable material made from plants. Matte finish. Award-winning quality by Vegware™. Commercially compostable where accepted.
Additional information
| Weight | 12.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.20 × 8.30 × 9.10 in |
| Global Product Type | Disposable Teaspoons |
| Utensils Type | Spoon |
| Product Compostability Loca | Commercial Facility |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Product Compostability Cert | BPI Certified Compostable |
| Material Type | Plastic |
| Compliance Standards | BPI Certified Compostable |
| Grade | General Purpose |
| Material(s) | CPLA |
| Product Compostability Indi | Y |
| Length | 6.5" |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 819142020308 |
| MPN | VW-SP6.5 |
| Brand | Vegware™ |
Be the first to review “White CPLA Cutlery, General Purpose Spoon, Plastic, 1,000/Carton” Cancel reply
















Reviews
There are no reviews yet.