Westcott Stainless Steel Rulers – 15″ Length 1″ Width – 1/16, 1/32 Graduations – Metric, Imperial Measuring System – Stainless Steel – 12 / Box – Stainless Steel
Additional information
| Brand | Acme United Corporation |
|---|---|
| Product Type | Ruler |
| Graduations | 2032-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Stainless Steel |
| Product Material | Stainless Steel |
| Country Of Origin | China |
| Measurement System | Imperial |
| Measuring Edge | Double |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Westcott |
| Features | Non-skid |
| Length | 15" |
| Manufacturer | Acme United Corporation |
| Product Name | Stainless Steel Rulers |
| Manufacturer Part Number | 10416BX |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Ruler features sharply delineated numerals and graduations. One side is ruled in 1/16" markings on one bevel with 1/32" in the first and last inch. Metric is outlined on the opposite bevel. Nearly indestructible stainless steel is flexible for curved surfaces. Design offers a nonskid cork back and a hanging hole.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Box |
| Weight (Approximate) | 3.04 oz |
Westcott Stainless Steel Rulers – 18″ Length 1″ Width – 1/16, 1/32 Graduations – Metric, Imperial Measuring System – Stainless Steel – 12 / Box – Stainless Steel
Additional information
| Brand | Acme United Corporation |
|---|---|
| Product Type | Ruler |
| Graduations | 2032-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Stainless Steel |
| Product Material | Stainless Steel |
| Country Of Origin | China |
| Measurement System | Imperial |
| Measuring Edge | Double |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Westcott |
| Features | Non-skid |
| Length | 18" |
| Manufacturer | Acme United Corporation |
| Product Name | Stainless Steel Rulers |
| Manufacturer Part Number | 10417BX |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Ruler features sharply delineated numerals and graduations. One side is ruled in 1/16" markings on one bevel with 1/32" in the first and last inch. Metric is outlined on the opposite bevel. Nearly indestructible stainless steel is flexible for curved surfaces. Design offers a nonskid cork back and a hanging hole.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Box |
| Weight (Approximate) | 3.68 oz |
Westcott Stainless Steel Rulers – 12″ Length 1″ Width – 1/16, 1/32 Graduations – Metric, Imperial Measuring System – Stainless Steel – 12 / Box – Stainless Steel
Additional information
| Brand | Acme United Corporation |
|---|---|
| Product Type | Ruler |
| Graduations | 2032-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Stainless Steel |
| Product Material | Stainless Steel |
| Country Of Origin | China |
| Measurement System | Imperial |
| Measuring Edge | Double |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Westcott |
| Features | Non-skid |
| Length | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Acme United Corporation |
| Product Name | Stainless Steel Rulers |
| Manufacturer Part Number | 10415BX |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Ruler features sharply delineated numerals and graduations. One side is ruled in 1/16" markings on one bevel with 1/32" in the first and last inch. Metric is outlined on the opposite bevel. Nearly indestructible stainless steel is flexible for curved surfaces. Design offers a nonskid cork back and a hanging hole.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Box |
| Weight (Approximate) | 2.24 oz |





























