Westcott Kleenearth 8 Basic Recycled Straight Scissors
Login to View Prices
Westcott KleenEarth 8″ Basic Recycled Straight Scissors – 8″ Overall Length – Straight – Stainless Steel – Black – 3 / Pack
Additional information
| Brand | Acme United Corporation |
|---|---|
| Product Type | Scissors |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Handle Orientation | Straight |
| Handle Color | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Stainless Steel |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1970-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.8" |
| Width | 1.2" |
| Brand Name | Westcott |
| Length | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Acme United Corporation |
| Product Name | KleenEarth 8" Basic Recycled Straight Scissors |
| Product Line | KleenEarth |
| Manufacturer Part Number | 15585 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>8" lightweight scissors are designed for comfort and precision control. Comfortable, ambidextrous basic handle is earth-friendly. Straight black handles contain a high percentage of recycled plastic. Lightweight, sharp blades are made of precision-ground stainless steel for durability. KleenEarth Basic Recycled Scissors are designed for left-handed or right-handed users.</p> |
| Packaged Quantity | 3 / Pack |
| Limited Warranty | 10 Year |












