Westcott 8 Breast Cancer Awareness Straight Scissors
Login to View Prices
Westcott 8″ Breast Cancer Awareness Straight Scissors – 8″ Overall Length – Straight-left/right – Stainless Steel – Pink – 1 Each
Additional information
| Brand | Acme United Corporation |
|---|---|
| Product Type | Scissors |
| Additional Warranty Informati | <p>Manufacturer's 10 year limited warranty.</p> |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Handle Orientation | Straight-left/right |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Color | Pink |
| Product Color | Pink |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Westcott |
| Length | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Acme United Corporation |
| Product Name | 8" Breast Cancer Awareness Straight Scissors |
| Manufacturer Part Number | 15387 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | All-purpose, lightweight 8" scissors support the fight against breast cancer. Not only do the pink handles feature the iconic pink shade and the pink ribbon to generate breast cancer research. Design also features straight handles and stainless steel blades. Durable, stainless steel blades are ground on inside, edge and back for a straight running cut. Contoured plastic handles are ideal for light everyday use in office or home. Scissors are designed for right-handed or left-handed use. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 10 Year |
Westcott 8 Breast Cancer Awareness Straight Scissors
Login to View Prices
Westcott 8″ Breast Cancer Awareness Straight Scissors – 8″ Overall Length – Straight-left/right – Stainless Steel – Pink – 1 Each
Additional information
| Brand | Acme United Corporation |
|---|---|
| Product Type | Scissors |
| Additional Warranty Informati | <p>Manufacturer's 10 year limited warranty.</p> |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Handle Orientation | Straight-left/right |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Color | Pink |
| Product Color | Pink |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Westcott |
| Length | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Acme United Corporation |
| Product Name | 8" Breast Cancer Awareness Straight Scissors |
| Manufacturer Part Number | 15387 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | All-purpose, lightweight 8" scissors support the fight against breast cancer. Not only do the pink handles feature the iconic pink shade and the pink ribbon to generate breast cancer research. Design also features straight handles and stainless steel blades. Durable, stainless steel blades are ground on inside, edge and back for a straight running cut. Contoured plastic handles are ideal for light everyday use in office or home. Scissors are designed for right-handed or left-handed use. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 10 Year |
Westcott 8 Breast Cancer Awareness Straight Scissors
Login to View Prices
Westcott 8″ Breast Cancer Awareness Straight Scissors – 8″ Overall Length – Straight-left/right – Stainless Steel – Pink – 1 Each
Additional information
| Brand | Acme United Corporation |
|---|---|
| Product Type | Scissors |
| Additional Warranty Informati | <p>Manufacturer's 10 year limited warranty.</p> |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Handle Orientation | Straight-left/right |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Color | Pink |
| Product Color | Pink |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Westcott |
| Length | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Acme United Corporation |
| Product Name | 8" Breast Cancer Awareness Straight Scissors |
| Manufacturer Part Number | 15387 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | All-purpose, lightweight 8" scissors support the fight against breast cancer. Not only do the pink handles feature the iconic pink shade and the pink ribbon to generate breast cancer research. Design also features straight handles and stainless steel blades. Durable, stainless steel blades are ground on inside, edge and back for a straight running cut. Contoured plastic handles are ideal for light everyday use in office or home. Scissors are designed for right-handed or left-handed use. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 10 Year |
Westcott 8 Breast Cancer Awareness Straight Scissors
Login to View Prices
Westcott 8″ Breast Cancer Awareness Straight Scissors – 8″ Overall Length – Straight-left/right – Stainless Steel – Pink – 1 Each
Additional information
| Brand | Acme United Corporation |
|---|---|
| Product Type | Scissors |
| Additional Warranty Informati | <p>Manufacturer's 10 year limited warranty.</p> |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Handle Orientation | Straight-left/right |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Color | Pink |
| Product Color | Pink |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Westcott |
| Length | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Acme United Corporation |
| Product Name | 8" Breast Cancer Awareness Straight Scissors |
| Manufacturer Part Number | 15387 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | All-purpose, lightweight 8" scissors support the fight against breast cancer. Not only do the pink handles feature the iconic pink shade and the pink ribbon to generate breast cancer research. Design also features straight handles and stainless steel blades. Durable, stainless steel blades are ground on inside, edge and back for a straight running cut. Contoured plastic handles are ideal for light everyday use in office or home. Scissors are designed for right-handed or left-handed use. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 10 Year |















