Westcott 8 All Purpose Burgundy Scissors

Roll over image to zoom in
Login to View Prices
Westcott 8″ All Purpose Burgundy Scissors – 3.13″ Cutting Length – 8″ Overall Length – Straight-left/right – Stainless Steel – Pointed Tip – Burgundy – 1 Each
Additional information
| Brand | Acme United Corporation |
|---|---|
| Product Type | Scissors |
| Additional Warranty Informati | <p>10 year limited warranty</p> |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Handle Orientation | Straight-left/right |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Color | Burgundy |
| Product Color | Burgundy |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Cutting Length | 3.13" |
| Tip | Pointed |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Width | 0.6" |
| Brand Name | Westcott |
| Length | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Acme United Corporation |
| Product Name | 8" All Purpose Burgundy Scissors |
| Manufacturer Part Number | 41511 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Heavy-gauge, polished stainless steel blades with inside edge, and bevel grinds for a sharp, durable cutting edge. Burgundy plastic handles.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 10 Year |





