Westcott 8 All Purpose Bent Scissors

Login to View Prices
Westcott 8″ All Purpose Bent Scissors – 3.50″ Cutting Length – 8″ Overall Length – Bent – Stainless Steel – Pointed Tip – Black – 3 / Pack
Additional information
| Brand | Acme United Corporation |
|---|---|
| Product Type | Scissors |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Handle Orientation | Bent |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Color | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Stainless Steel |
| Country Of Origin | China |
| Cutting Length | 3.50" |
| Tip | Pointed |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 10.9" |
| Width | 4.3" |
| Brand Name | Westcott |
| Length | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Acme United Corporation |
| Product Model | 13402 |
| Product Name | 8" All Purpose Bent Scissors |
| Manufacturer Part Number | 13402 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>All-purpose 8" scissors with bent plastic handles are ideal for light, everyday use in the home or office. Lightweight, durable, stainless steel blades are corrosion-resistant. Pointed scissors can be used by left-handed or right-handed cutters.</p> |
| Packaged Quantity | 3 / Pack |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Additional Information | <ul><li>Economical general purpose scissors for both home and office use</li><li>Rust-resistant stainless steel blades with comfortable plastic handles</li></ul> |





