Westcott 5 1/2″ Kids Safety Plastic Scissors – 5.5″ Overall Length – Left/Right – Metal – Blunted Tip – Assorted – 1 Each
Additional information
| Brand | Acme United Corporation |
|---|---|
| Product Type | Scissors |
| Blade Material | Metal |
| Handle Orientation | Left/Right |
| Product Color | Assorted |
| Product Material | Metal |
| Country Of Origin | China |
| Tip | Blunted |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.4" |
| Width | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Westcott |
| Length | 5.5" |
| Manufacturer | Acme United Corporation |
| Product Name | 5 1/2" Kids Safety Plastic Scissors |
| Manufacturer Part Number | 10545 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Safety scissors feature metal blades with guarded blade tips to ensure safe use by children. Blades are rustproof to protect them from dulling over time for consistent cutting performance. Ambidextrous handles provide a comfortable grip for both right-handed and left-handed users. Lightweight plastic construction allows easy handling to help improve the cutting skills in young learners.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Westcott 5 1/2″ Kids Safety Plastic Scissors – 5.5″ Overall Length – Left/Right – Metal – Blunted Tip – Assorted – 1 Each
Additional information
| Brand | Acme United Corporation |
|---|---|
| Product Type | Scissors |
| Blade Material | Metal |
| Handle Orientation | Left/Right |
| Product Color | Assorted |
| Product Material | Metal |
| Country Of Origin | China |
| Tip | Blunted |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.4" |
| Width | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Westcott |
| Length | 5.5" |
| Manufacturer | Acme United Corporation |
| Product Name | 5 1/2" Kids Safety Plastic Scissors |
| Manufacturer Part Number | 10545 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Safety scissors feature metal blades with guarded blade tips to ensure safe use by children. Blades are rustproof to protect them from dulling over time for consistent cutting performance. Ambidextrous handles provide a comfortable grip for both right-handed and left-handed users. Lightweight plastic construction allows easy handling to help improve the cutting skills in young learners.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |










