Web Foot Shrinkless Looped-End Wet Mop Head, Cotton/Synthetic, Large, Green, 5″ Red Headband
Login to View Prices
Contains antimicrobial product protection, which inhibits the growth of bacteria that causes odors and stains. Withstands repeated launderings without shrinkage, while looped ends and tailbanding reduce tangling for like-new performance after every wash. Colorfast fibers will not shrink or fade with repeated launderings. Pre-laundered and pre-shrunk for longer product life. PVC-coated mesh headband prohibits moisture penetration and resists chemicals.
Additional information
| Weight | 1.8200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.25 × 7.87 × 3.08 in |
| Mop Head Style | Looped End |
| Mop Head Type | Wet Mop |
| Headband Size | 5" |
| Mop Head Material | Synthetic |
| Global Product Type | Wet Mop Heads |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| For Use With | Invader Wet Mop Handles FGH116000000, FGH14600GY00 |
| Mop Head Size | Large |
| Headband Color | Red |
| Washable | Yes |
| Ship Class Code | B |
| Mop Head Color | Green |
| Application | Floor Maintenance |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 086876093247 |
| MPN | FGA25306GR00 |
| Brand | Rubbermaid® Commercial |










Reviews
There are no reviews yet.