Waxed Sanitary Napkin Disposal Liners, 8.1″ x 0.6″ x 9.05″, Brown, 500/Carton
Login to View Prices
Wax liners are designed for feminine receptacles to ensure sanitary clean up. Various liner sizes can accommodate multiple napkin receptacles. Liners are wax lined to prevent moisture leakage.
Additional information
| Weight | 9.2150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.95 × 9.65 × 9.10 in |
| Depth | 0.6" |
| Width | 8.1" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Maximum Volume Range | 1 to 5 gal |
| Waste Bag Closure Type | Open-Face |
| Scent Indicator | No |
| Flat Pack/Roll | Flat Pack |
| Commercial/Consumer Use | Commercial Use |
| Bottom Seal | Flat |
| Global Product Type | Feminine Care Disposal Bags & Liners |
| Ship Class Code | B |
| Waste Bag Material(s) | Wax-Coated Kraft Paper |
| Height | 9.05" |
| Maximum Volume Capacity | 1.94 gal |
| Color(s) | Brown |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Color Family | Brown |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 622514016355 |
| MPN | 25122488 |
| Brand | Impact® |












Reviews
There are no reviews yet.