Wall-Mounted Magnetic Whiteboard, 36″ x 24″, White Surface, Silver Aluminum Frame
Login to View Prices
More than a surface for brainstorming, teaching and illustrating ideas, wall-mounted dry erase boards become a focal point of any room. That’s why Luxor Wall-Mounted Magnetic Whiteboards offer superior performance in a modern style at an affordable price. The high-quality, ghosting-resistant painted steel surface provides bright visibility and high durability, and can be used as a magnetic bulletin board. The slim aluminum frame and marker/eraser tray offer lightweight durability designed to last for use after use, year after year.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 11.9900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.00 × 29.00 × 2.00 in |
| Surface Use Rating | Heavy/Frequent Use |
| Global Product Type | Dry Erase Boards – Wall-Mount |
| Supports Custom Surface For | No |
| Preformatted Board Surface | No |
| Magnetic Board Surface | Yes |
| Frame Color/Finish | Silver |
| Surface Material | Painted Steel |
| Board Surface Type(s) | Dry Erase |
| Flipchart Mounting System | No |
| Surface Color | White |
| Dedicated Projection Screen | No |
| Weight (Fully Assembled) | 10.01 lb |
| Board Depth | 0.75" |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Frame Material | Aluminum |
| Board Height | 24" |
| Board Width | 36" |
| Mounting Details | Wall Mount Hardware (Included) |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 847210028239 |
| MPN | WB3624W |
| Brand | Luxor |













Reviews
There are no reviews yet.