Limited on desk space? Maximize your home or office storage. Built with your convenience in mind, the wall pocket includes three types of mounting brackets so your files will always be within reach. The back wall ensures that no paper, big or small, will slip between the cracks. PVC-free. BPA-free.Package Includes: Double-Sided Tape; Pocket Clips; Screws; Wall Anchors
Additional information
| Weight | 0.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.00 × 4.00 × 7.00 in |
| Depth | 4" |
| Special Features | Single Pocket |
| Global Product Type | Hanging File System Pockets |
| Color(s) | Smoke |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Width | 13" |
| Package Includes | Wall Anchors |
| Green Information | BPA-Free |
| Hanging File Systems Type | Wall |
| For File Size | Letter |
| Overall Height | 7" |
| Number of File Pockets | 1 |
| Height | 7" |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 685442702202 |
| MPN | 70220U06C |
| Brand | Storex |














Reviews
There are no reviews yet.