Vue Series Mesh Extended-Height Chair, Supports Up to 250 lb, 23″ to 33″ Seat Height, Black Fabric
Login to View Prices
Perfect for a photo studio, drafting table or for use with a standing-height desk. Breathable mesh back design adds comfort to the workday or makes an attractive addition in meeting spaces. Solid construction offers 250 lb capacity. Adjustable footring for comfort and stability and may help support better circulation in the legs. Ergonomic, height-adjustable seat that may help prevent fatigue. Wide 25″ diameter steel base for stability. Swivel tilt mechanism, tilt tension knob and tilt tension and 360° swivel may help support better posture and ease pressure points.
Additional information
| Weight | 20.3000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.75 × 24.50 × 11.00 in |
| Seat Height Maximum | 33" |
| Seat Width Maximum | 18" |
| Back Surface Material Famil | Mesh |
| Overall Width Maximum | 25" |
| Ship Class Code | F |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Seat Depth Maximum | 17.5" |
| Pneumatic Seat Height Adjus | Yes |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Special Features | Fabric |
| Overall Height Minimum | 39.5" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Multi-Task Control | No |
| Asynchronous Control | No |
| Integral Lumbar Support | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Posture Lock | No |
| Knee Tilt | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Arms Included | No |
| Caster/Glide Details | Five 2" Dual-Wheel Casters |
| Overall Depth Maximum | 25" |
| Color Family | Black |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Caster/Glide Surface Textur | Hard |
| Recommended Application Are | Specialty |
| Global Product Type | Drafting & Task Stools |
| Seat Surface Material Famil | Fabric |
| Base/Frame Material(s) | Plastic |
| Seat Height Minimum | 23" |
| Seat Color | Black |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Back Surface Material | Nylon Mesh |
| Back Width Maximum | 17" |
| Back Height Maximum | 15.5" |
| Seat Surface Material | Polyester |
| Overall Height Maximum | 49.5" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Base/Frame Color | Black |
| Compatible Flooring Type(s) | Low-Pile Carpet |
| Back Color | Black |
| UPC | 073555339529 |
| MPN | 3395BL |
| Brand | Safco® |















Reviews
There are no reviews yet.