Viztex Glacier White & Black Plan & Grid Glass Dry Erase Board – 17 X 23
Login to View Prices
Viztex Glacier White & Black Plan & Grid Glass Dry Erase Board – 17″ x 23″ – Provides highly effective visual communication and organisation with a list / index section and multi-use grid area.
Additional information
| Brand | Floortex |
|---|---|
| Product Type | Dry Erase Board |
| Board Height | 23" (1.9 ft) |
| Board Width | 17" (1.4 ft) |
| Board Surface Color | White |
| Board Surface Material | Tempered Glass |
| Magnetic | Yes |
| Board Thickness | 1.80" |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Depth | 0.2" |
| Brand Name | Viztex |
| Features | Rounded Corner |
| Manufacturer | Floortex |
| Product Name | Glacier White & Black Plan & Grid Glass Dry Erase Board – 17" x 23" |
| Application/Usage | Commercial |
| Manufacturer Part Number | FCVGM1723WP |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p> Premium magnetic glass dry erase boards combine style and functionality with high performance. The stylish printed design includes a list / index area and multi-use grid section. The grid area is designed to help with drawing of planning tables and charts whilst also working as a guide for neat and even writing of notes and lists. The magnetic backing allows the attaching of additional documents and notices. Ideal for use in the home or office. Suitable for use with all non-metallic dry erase pens and markers. High specification magnetic backing designed for use with rare earth magnets (Not included). Colors combinations available are polar white / black, light teal / black and soft violet / black.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 25 Year |
| Weight (Approximate) | 7.50 lb |
Viztex Glacier White & Black Plan & Grid Glass Dry Erase Board – 17 X 23
Login to View Prices
Viztex Glacier White & Black Plan & Grid Glass Dry Erase Board – 17″ x 23″ – Provides highly effective visual communication and organisation with a list / index section and multi-use grid area.
Additional information
| Brand | Floortex |
|---|---|
| Product Type | Dry Erase Board |
| Board Height | 23" (1.9 ft) |
| Board Width | 17" (1.4 ft) |
| Board Surface Color | White |
| Board Surface Material | Tempered Glass |
| Magnetic | Yes |
| Board Thickness | 1.80" |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Depth | 0.2" |
| Brand Name | Viztex |
| Features | Rounded Corner |
| Manufacturer | Floortex |
| Product Name | Glacier White & Black Plan & Grid Glass Dry Erase Board – 17" x 23" |
| Application/Usage | Commercial |
| Manufacturer Part Number | FCVGM1723WP |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p> Premium magnetic glass dry erase boards combine style and functionality with high performance. The stylish printed design includes a list / index area and multi-use grid section. The grid area is designed to help with drawing of planning tables and charts whilst also working as a guide for neat and even writing of notes and lists. The magnetic backing allows the attaching of additional documents and notices. Ideal for use in the home or office. Suitable for use with all non-metallic dry erase pens and markers. High specification magnetic backing designed for use with rare earth magnets (Not included). Colors combinations available are polar white / black, light teal / black and soft violet / black.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 25 Year |
| Weight (Approximate) | 7.50 lb |
















