Virtually Indestructible LED Headlight, 3 AAA Batteries (Included), 30 m Projection, Black
Login to View Prices
High-performance LEDs and various modes of power provide excellent battery run time. Survives 30-foot drops (15 feet for beam lantern). Water resistant. Shatterproof lens and protector. Aluminum/titanium alloy construction.Package Includes: (3) AAA Alkaline Batteries
Additional information
| Weight | 0.4100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.00 × 5.00 × 8.63 in |
| Power Source(s) | 3 AAA (Included) |
| Battery Type | Alkaline |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Batteries Included | Yes |
| Ship Class Code | A |
| Color(s) | Black |
| Bulb Type | LED |
| Run Time | 38 h (Energy Saver) |
| Lumens | Up to 100 |
| Flashlights Type | Headlamp |
| Projection Distance | 17 m (Energy Saver) |
| Package Includes | (3) AAA Alkaline Batteries |
| Special Features | Headlamp-Allows you to complete tasks that require both hands. Projects 30 m. |
| Net Weight | 0.22 lbs |
| Lighting Range | 98 ft |
| Global Product Type | Headlamps, LED |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 012800524969 |
| MPN | DIYHL3AAA-BTA |
| Brand | Rayovac® |
















Reviews
There are no reviews yet.