ViewSonic VG2456V 24 Inch 1080p Video Conference Monitor with Webcam, 2 Way Powered 90W USB C, Docking Built-In Gigabit Ethernet and 40 Degree Tilt Ergonomics for Home and Office
Login to View Prices
The ViewSonic® VG2456V is a 24″ (23.8″ viewable) docking monitor with premium video conferencing features such as a pop-up webcam, adjustable LED lighting and more to help you look your best when calling into a meeting. Enjoy reliable and flexible network connectivity with the integrated gigabit Ethernet port, while the latest USB-C connectivity makes dual-monitor setup a breeze and provides up to 90W power delivery to your laptop. A best-in-class ergonomic design features 40-degree tilt and bi-directional pivot so your screen and workspace are as comfortable as you need-whether you are working in the office, or from home.
- VERSATILE MONITOR: 24 Inch Full HD (1920x1080p) IPS webcam monitor with thin bezels and 60Hz refresh rate
- VIDEO CONFERENCING MONITOR: Built-in microphone (noise-cancelling), 5W speakers, 1080p camera with privacy shutter and tilt
- DITCH THE DOCK: Ethernet RJ45 and USB-C connectivity for fast data, audio and video transfer, 90W charging over one cable
- ERGONOMIC STAND: Advanced ergonomics (40-degree tilt, swivel, rotate and height) for all-day comfort
- ENHANCED VIEWING COMFORT: Flicker-Free technology and Blue Light Filter for reduced eye fatigue
- FLEXIBLE CONNECTIVITY: The VG2456V supports PC, Mac and more with USB-C, RJ45, HDMI, DisplayPort, USB inputs
Additional information
| Weight | 20.9000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.20 × 21.20 × 13.70 in |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Color | Black |
| Number of USB Type-B Ports | 1 |
| Package Contents | <li>Graphic VG VG2456V LED Monitor</li><li>Power Cable</li><li>HDMI Cable</li><li>USB Type C Cable</li><li>USB A/B Cable</li><li>Quick Start Guide</li> |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Stand Adjustments | Tilt,Pivot,Height,Swivel |
| Glass Hardness | 3H |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Number of USB Type-C Ports | 1.0 |
| Product Type | LED Monitor |
| Number of Speakers | 2.0 |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Product Series | VG |
| Number of Screens | 1 |
| USB | Yes |
| Response Time Details | 5ms GTG |
| Product Model | VG2456V |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 75 Hz – DisplayPort,50 Hz to 75 Hz – HDMI 1.4,50 Hz to 75 Hz – USB Type C |
| Horizontal Frequency | 15 kHz to 85 kHz – USB Type C,15 kHz to 85 kHz – DisplayPort,15 kHz to 85 kHz – HDMI 1.4 |
| Number of USB Ports | 4 |
| Response Time | 5 ms |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Depth with Stand | 7.95" |
| Width with Stand | 21.22" |
| Features | Anti-glare,3H Surface Hardness,Cable Management,Blue Light,Flicker-free |
| Dynamic Contrast Ratio | 80,000,000:1 |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Microphone Array | Yes |
| Additional Warranty Informa | Three-year limited warranty on parts, labor and backlight |
| Backlight Technology | LED |
| HDMI | Yes |
| Screen Mode | Full HD |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| DisplayPort | Yes |
| Manufacturer Website Addres | |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Height with Stand | 20.15" |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Weight with Stand (Approxim | 15 lb |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Speakers | Yes |
| Brightness | 250 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Color Family | Black |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Microphone | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Energy Star | Yes |
| Product Line | Graphic |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Screen Size Class | 24" |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Webcam | Yes |
| Operating Power Consumption | 165 W |
| USB Type-C | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | VG2456V |
| Brand | ViewSonic |

























Reviews
There are no reviews yet.