Viewsonic Va2055sm 20 Inch 1080p Led Monitor with Vga Input and Enhanced Viewing Comfort
Login to View Prices
ViewSonic VA2055SM 20 Inch 1080p LED Monitor with VGA Input and Enhanced Viewing Comfort – VA2055SM – 1080p LED Monitor with VGA Input and Enhanced Viewing Comfort – 250 cd/m² – 20″
Additional information
| Brand | ViewSonic Corporation |
|---|---|
| Product Type | LED Monitor |
| Number Of Screens | 1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Number Of Speakers | 2 |
| Speaker Output Power | 2 W |
| Weight With Stand (Approximat | 6.80 lb |
| Backlight Technology | LED |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Operating Power Consumption | 35 W |
| Native Contrast Ratio | 2001-03-01T06:01:00.000Z |
| DVI | Yes |
| VGA | Yes |
| Height With Stand | 13.74" |
| Width With Stand | 18.59" |
| Depth With Stand | 8.33" |
| Number Of VGA Ports | 1 |
| Number Of DVI Ports | 1 |
| Panel Technology | Multi-domain Vertical Alignment (MVA) |
| Adjustable Stand Height | No |
| Energy Star | Yes |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 60 Hz |
| Screen Size Class | 20" |
| Glass Hardness | 3H |
| Country Of Origin | China |
| Height | 11.3" |
| Width | 18.6" |
| Depth | 1.9" |
| Color | Black |
| Brightness | 250 Nit |
| Screen Mode | Full HD |
| Certifications & Standards | <li>US NRTL w/CA (cULus/cTUVus/cETLus/cBVus)</li><li>FCC-Bw/ ICES003</li><li>ENERGY STAR</li><li>Mexico</li><li>Mexico Energy</li><li></li> |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Product Series | VG |
| Viewable Screen Size | 19.5" |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Brand Name | ViewSonic |
| Features | Super Clear Image Enhancement Technology |
| Contrast Ratio | 2001-03-01T06:01:00.000Z |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Model | VA2055Sm |
| Product Name | VA2055Sm – 20" 1080p LED Monitor with VGA, DVI and Enhanced Viewing Comfort |
| Product Line | Graphic |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Manufacturer Part Number | VA2055SM |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | LED Monitor with VGA and DVI features a 20" Full HD, SuperClear MVA, wide-screen panel with integrated, dual, 2-watt speakers. Monitor offers 1920 x 1080 resolution for unbelievable, pixel-by-pixel image performance and amazing clarity. Monitor features a 3000:1 contrast ratio and VESA-compatible mount design. DVI and VGA inputs give you the freedom to connect your monitor to a variety of devices. Flicker-free and blue light filter technology help eliminate eyestrain from extended viewing periods. ViewMode provides intuitive presets that maximize gamma curve, color temperature, contrast and brightness for different applications. Speakers create an immersive multimedia experience while gaming or enjoying multimedia entertainment. Monitor is EPEAT certified to deliver a reduced environmental impact over its complete life cycle. Energy Star certified monitor can help save energy and reduce greenhouse gases. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1030235980.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Package Contents | <li>VA2055Sm – 20" 1080p LED Monitor with VGA, DVI and Enhanced Viewing Comfort</li><li>Power Cable</li><li>VGA Cable</li><li>Quick Start Guide</li> |
| Response Time | 25 ms |
| Speakers | Yes |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 8.80 lb |
















