Viewsonic Px701-4k 4k Uhd 3200 Lumens 240hz 42ms Home Theater Projector with Hdr Auto Keystone Dual Hdmi Sports and Netflix Streaming with Dongle on Up to 300 Screen
Login to View Prices
ViewSonic PX701-4K 4K UHD 3200 Lumens 240Hz 4.2ms Home Theater Projector with HDR, Auto Keystone, Dual HDMI, Sports and Netflix Streaming with Dongle on up to 300″ Screen – PX701-4K – 3200 Lumens 4K UHD 240Hz 4.2ms Home Theater Projector HDR, Auto Keystone, Dual HDMI
Additional information
| Brand | ViewSonic Corporation |
|---|---|
| Product Type | DLP Projector |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Number Of Lamps | 1 |
| Maximum Focal Length | 17.45 mm |
| Minimum Focal Length | 15.84 mm |
| Normal Mode Lamp Life | 6000 Hour |
| Economy Mode Lamp Life | 20000 Hour |
| Standard Mode Brightness | 3200 lm |
| Graphic Mode | 4K UHD |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Operating Power Consumption | 290 W |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Output Scan Format | 2160p |
| Maximum Diagonal Image Size | 25 ft |
| Country Of Origin | China |
| Height | 4.3" |
| Width | 12.3" |
| Depth | 8.7" |
| Optical Zoom | 1.1x |
| Lamp Power | 203 W |
| Brand Name | ViewSonic |
| Contrast Ratio | 2001-12-01T06:01:00.000Z |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Model | PX701-4K |
| Product Name | 3, 200 ANSI Lumens 4K Home Projector |
| Manufacturer Part Number | PX701-4K |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | 4K Projector delivers ultra-high definition resolution for an incredible entertainment experience. Engineered with a DLP 4K Ultra-HD chip with XPR technology, this projector delivers 3840 x 2160 distinct pixels for true, 8.3 million-pixel, 4K UHD resolution. Projector provides incredibly detailed video playback with ability to decode HDR and HLG video. Colors are brighter and more vivid, and contrast is richer and more detailed. Amazing image reproduction displays videos for a fuller, more immersive viewing experience. Low 4.2 ms input lag and 240 Hz refresh rate deliver ultra-smooth imaging ideal for casual gaming. 3, 200 lumens and a high contrast ratio ensure bright images in any environment. Energy-saving, SuperEco feature reduces power consumption and extends the lamp life by up to 20, 000 hours. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1066000485.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Projection Method | Front |
| Weight (Approximate) | 6.17 lb |
Viewsonic Px701-4k 4k Uhd 3200 Lumens 240hz 42ms Home Theater Projector with Hdr Auto Keystone Dual Hdmi Sports and Netflix Streaming with Dongle on Up to 300 Screen
Login to View Prices
ViewSonic PX701-4K 4K UHD 3200 Lumens 240Hz 4.2ms Home Theater Projector with HDR, Auto Keystone, Dual HDMI, Sports and Netflix Streaming with Dongle on up to 300″ Screen – PX701-4K – 3200 Lumens 4K UHD 240Hz 4.2ms Home Theater Projector HDR, Auto Keystone, Dual HDMI
Additional information
| Brand | ViewSonic Corporation |
|---|---|
| Product Type | DLP Projector |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Number Of Lamps | 1 |
| Maximum Focal Length | 17.45 mm |
| Minimum Focal Length | 15.84 mm |
| Normal Mode Lamp Life | 6000 Hour |
| Economy Mode Lamp Life | 20000 Hour |
| Standard Mode Brightness | 3200 lm |
| Graphic Mode | 4K UHD |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Operating Power Consumption | 290 W |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Output Scan Format | 2160p |
| Maximum Diagonal Image Size | 25 ft |
| Country Of Origin | China |
| Height | 4.3" |
| Width | 12.3" |
| Depth | 8.7" |
| Optical Zoom | 1.1x |
| Lamp Power | 203 W |
| Brand Name | ViewSonic |
| Contrast Ratio | 2001-12-01T06:01:00.000Z |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Model | PX701-4K |
| Product Name | 3, 200 ANSI Lumens 4K Home Projector |
| Manufacturer Part Number | PX701-4K |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | 4K Projector delivers ultra-high definition resolution for an incredible entertainment experience. Engineered with a DLP 4K Ultra-HD chip with XPR technology, this projector delivers 3840 x 2160 distinct pixels for true, 8.3 million-pixel, 4K UHD resolution. Projector provides incredibly detailed video playback with ability to decode HDR and HLG video. Colors are brighter and more vivid, and contrast is richer and more detailed. Amazing image reproduction displays videos for a fuller, more immersive viewing experience. Low 4.2 ms input lag and 240 Hz refresh rate deliver ultra-smooth imaging ideal for casual gaming. 3, 200 lumens and a high contrast ratio ensure bright images in any environment. Energy-saving, SuperEco feature reduces power consumption and extends the lamp life by up to 20, 000 hours. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1066000485.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Projection Method | Front |
| Weight (Approximate) | 6.17 lb |
















