Viewsonic Pg706wu 4000 Lumens Wuxga Projector with Rj45 Lan Control Vertical Keystoning and Optical Zoom for Home and Office
Login to View Prices
ViewSonic PG706WU 4000 Lumens WUXGA Projector with RJ45 LAN Control Vertical Keystoning and Optical Zoom for Home and Office – PG706WU 4000 Lumens WUXGA Projector with RJ45 LAN Control Vertical Keystoning and Optical Zoom for Home and Office
Additional information
| Brand | ViewSonic Corporation |
|---|---|
| Product Type | DLP Projector |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Number Of Lamps | 1 |
| Speaker Included | Yes |
| Normal Mode Lamp Life | 4000 Hour |
| Economy Mode Lamp Life | 20000 Hour |
| Standard Mode Brightness | 4000 lm |
| Graphic Mode | WUXGA |
| Native Aspect Ratio | 16:10 |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Operating Power Consumption | 355 W |
| Maximum Diagonal Image Size | 25 ft |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | China |
| Height | 4.3" |
| Width | 12.3" |
| Depth | 8.7" |
| Certifications & Standards | <li>cTUVus</li> |
| Optical Zoom | 1.1x |
| Lamp Power | 245 W |
| Brand Name | ViewSonic |
| Contrast Ratio | 2001-12-01T06:01:00.000Z |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Model | PG706WU |
| Product Name | PG706WU DLP Projector |
| Manufacturer Part Number | PG706WU |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | The ViewSonic<sup>®, </sup> PG706WU WUXGA projector features 4, 000 lumens, 1920×1200 native resolution, an intuitive, user-friendly design, and a sleek white chassis. Exclusive SuperColor&trade, technology offers a wide color gamut for beautiful image production in nearly any environment. Equipped with Crestron<sup>®, </sup> LAN controller, this projector makes it easy for IT admin to remotely control and manage multiple projectors from their workstations. With 1.1x optical zoom, vertical keystone, and extensive connectivity, the PG706WU provides flexible and quick set-up. What's more, an energy-saving SuperEco&trade, feature reduces power consumption and extends the lamp life by up to 20, 000 hours. The PG706WU is the ideal projector for both high-definition presentations and vibrant multimedia entertainment. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1060443241.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Projection Method | Front |
| Package Contents | <ul> <li>PG706WU DLP Projector</li> <li>Power Cable</li> <li>VGA Cable</li> <li>Remote Control</li> <li>Quick Start Guide</li> </ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 6.17 lb |















