Viewsonic Pa503x 3800 Lumens Xga High Brightness Projector Projector for Home and Office with Hdmi Vertical Keystone
Login to View Prices
ViewSonic PA503X 3800 Lumens XGA High Brightness Projector Projector for Home and Office with HDMI Vertical Keystone – PA503X – 3800 Lumens XGA High Brightness Projector with HDMI, Vertical Keystone
Additional information
| Brand | ViewSonic Corporation |
|---|---|
| Product Type | DLP Projector |
| Additional Warranty Informati | <p>3 yr limited</p> |
| Native Resolution | 1024 x 768 |
| Number Of Lamps | 1 |
| Normal Mode Lamp Life | 5000 Hour |
| Economy Mode Lamp Life | 15000 Hour |
| Standard Mode Brightness | 3800 lm |
| Graphic Mode | XGA |
| Native Aspect Ratio | 4:03 |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Operating Power Consumption | 260 W |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Output Scan Format | 720p |
| 3D Type | 3D Ready |
| Maximum Diagonal Image Size | 25 ft |
| Country Of Origin | China |
| Height | 0.2" |
| Width | 8.6" |
| Depth | 11.6" |
| Certifications & Standards | <li>cTUVus</li> |
| Optical Zoom | 1.1x |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 |
| Lamp Power | 190 W |
| Brand Name | ViewSonic |
| Contrast Ratio | 22, 000:1 |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Model | PA503X |
| Product Name | PA503X 3600 Lumens XGA HDMI Projector |
| Manufacturer Part Number | PA503X |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The ViewSonic®, PA503X price-performance projector features 3, 800 lumens, native XGA 1024 x 768 resolution, and intuitive, user-friendly design. Exclusive SuperColor&trade, technology offers a wide color gamut for beautiful image production in nearly any environment. The PA503X also features extensive connectivity including HDMI, 2 x VGA, VGA out, Composite Video and audio in/out. An energy-saving SuperEco&trade, feature reduces power consumption and extends the lamp life by up to 15, 000 hours*. With advanced audio-visual features, flexible connectivity options, and an affordable price, the PA503X is ideal for use in education and small business environments.</p> <p>*Energy consumption and lamp life may vary based on actual usage and other factors.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1040552407.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Projection Method | Ceiling |
| Package Contents | <li>PA503X projector</li> <li>power cable</li> <li>VGA cable</li> <li>remote control</li> <li>Quick Start Guide</li> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 4.89 lb |
ViewSonic PA503X 3800 Lumens XGA High Brightness Projector Projector for Home and Office with HDMI Vertical Keystone
Login to View Prices
The ViewSonic® PA503X price-performance projector features 3,800 lumens, native XGA 1024 x 768 resolution, and intuitive, user-friendly design. Exclusive SuperColor™ technology offers a wide color gamut for beautiful image production in nearly any environment. The PA503X also features extensive connectivity including HDMI, 2 x VGA, VGA out, Composite Video and audio in/out. An energy-saving SuperEco™ feature reduces power consumption and extends the lamp life by up to 15,000 hours*. With advanced audio-visual features, flexible connectivity options, and an affordable price, the PA503X is ideal for use in education and small business environments.
*Energy consumption and lamp life may vary based on actual usage and other factors.
- FLEXIBLE CONNECTIVITY: Supports most media players, PCs, Macs, and mobile devices with inputs such as HDMI, VGA, mini USB
- LONG LAMP LIFE: SuperEco Mode allows the lamp to shine bright for up to 15,000 hours
- REDUCED INPUT LATENCY: A low 16ms input latency provides faster frame-by-frame action for smooth images without delay
- EASY SETUP: 1.1x optical zoom, 40 degree vertical keystone
- VERSATILE PROJECTOR: High brighness 3800 Lumens XGA projector with advanced visual features
Additional information
| Weight | 4.8900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.60 × 8.60 × 0.20 in |
| Package Contents | <li>PA503X projector</li> <li>power cable</li> <li>VGA cable</li> <li>remote control</li> <li>Quick Start Guide</li> |
| 3D Type | 3D Ready |
| Operating Power Consumption | 260 W |
| Contrast Ratio | 22,000:1 |
| Economy Mode Lamp Life | 15000 Hour |
| Standard Mode Brightness | 3800 lm |
| Projection Method | Front,Ceiling |
| Output Scan Format | 720p |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Product Type | DLP Projector |
| Number of Lamps | 1 |
| Maximum Diagonal Image Size | 25 ft |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 |
| Additional Warranty Informa | <p>3 Yr Limited</p> |
| USB | Yes |
| Graphic Mode | XGA |
| HDMI | Yes |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Manufacturer Website Addres | |
| Native Aspect Ratio | 4:3 |
| Optical Zoom | 1.1x |
| Native Resolution | 1024 x 768 |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Product Model | PA503X |
| Lamp Power | 190 W |
| Normal Mode Lamp Life | 5000 Hour |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | PA503X |
| Brand | ViewSonic |



































Reviews
There are no reviews yet.