Viewsonic Ls750wu 5000 Lumens Wuxga Networkable Laser Projector with 13x Optical Zoom Vertical Horizontal Keystone and Lens Shift for Large Venues
Login to View Prices
ViewSonic LS750WU 5000 Lumens WUXGA Networkable Laser Projector with 1.3x Optical Zoom Vertical Horizontal Keystone and Lens Shift for Large Venues – LS750WU 5000 Lumens WUXGA Networkable Laser Projector with 1.3x Optical Zoom Vertical Horizontal Keystone and Lens Shift for Large Venues
Additional information
| Brand | ViewSonic Corporation |
|---|---|
| Product Type | Laser Projector |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Number Of Lamps | 1 |
| Normal Mode Lamp Life | 20000 Hour |
| Standard Mode Brightness | 5000 lm |
| Graphic Mode | WUXGA |
| Native Aspect Ratio | 16:10 |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video Signal Standard | HDTV |
| 3D Type | 3D Ready |
| Maximum Diagonal Image Size | 25 ft |
| Country Of Origin | China |
| Height | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Width | 15.9" |
| Depth | 5.7" |
| Certifications & Standards | <li>cTUVus</li> |
| Optical Zoom | 1.3x |
| Lamp Power | 67 W |
| Brand Name | ViewSonic |
| Contrast Ratio | 0300-01-01T05:51:36.000Z |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Model | LS750WU |
| Product Name | LS750WU – 5000 Lumens WUXGA Networkable Laser Projector with 1.3x Optical Zoom |
| Lamp Type | Laser |
| Manufacturer Part Number | LS750WU |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Bright and versatile for any professional installation, the ViewSonic<sup>®, </sup> LS750WU WUXGA laser projector delivers everything you need for big screens in big venues. Delivering 5, 000 lumens of advanced high brightness, 300, 000:1 contrast ratio, and up to 20, 000 hours* of light source life, this projector is ideal for auditoriums, lecture halls, large boardrooms, houses of worship, and more. Thanks to SuperColor&trade, technology, content is brought to life with captivating color, crisp graphics, and stunning videos no matter the environment. This top-notch performer is also easy to deploy and manage with its wide 1.3x optical zoom adjustment, vertical/horizontal keystone, and 4-corner adjustment that provides extreme flexibility in even the most challenging installations. Moreover, 360-degree tilt angle projection and 24/7 operation allow for extreme mounting flexibility. The ViewSonic®, LS750WU is the ideal WUXGA laser projector for professional installations, large venues, and business and education environments. *Light source life may vary based on actual usage and other factors. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1061379856.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Projection Method | Ceiling |
| Package Contents | <ul> <li>LS750WU – 5000 Lumens WUXGA Networkable Laser Projector with 1.3x Optical Zoom</li> <li>Power Cable</li> <li>VGA Cable</li> <li>Remote Control</li> <li>Quick Start Guide</li> </ul> |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Weight (Approximate) | 13 lb |
Viewsonic Ls750wu 5000 Lumens Wuxga Networkable Laser Projector with 13x Optical Zoom Vertical Horizontal Keystone and Lens Shift for Large Venues
Login to View Prices
ViewSonic LS750WU 5000 Lumens WUXGA Networkable Laser Projector with 1.3x Optical Zoom Vertical Horizontal Keystone and Lens Shift for Large Venues – LS750WU 5000 Lumens WUXGA Networkable Laser Projector with 1.3x Optical Zoom Vertical Horizontal Keystone and Lens Shift for Large Venues
Additional information
| Brand | ViewSonic Corporation |
|---|---|
| Product Type | Laser Projector |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Number Of Lamps | 1 |
| Normal Mode Lamp Life | 20000 Hour |
| Standard Mode Brightness | 5000 lm |
| Graphic Mode | WUXGA |
| Native Aspect Ratio | 16:10 |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video Signal Standard | HDTV |
| 3D Type | 3D Ready |
| Maximum Diagonal Image Size | 25 ft |
| Country Of Origin | China |
| Height | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Width | 15.9" |
| Depth | 5.7" |
| Certifications & Standards | <li>cTUVus</li> |
| Optical Zoom | 1.3x |
| Lamp Power | 67 W |
| Brand Name | ViewSonic |
| Contrast Ratio | 0300-01-01T05:51:36.000Z |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Model | LS750WU |
| Product Name | LS750WU – 5000 Lumens WUXGA Networkable Laser Projector with 1.3x Optical Zoom |
| Lamp Type | Laser |
| Manufacturer Part Number | LS750WU |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Bright and versatile for any professional installation, the ViewSonic<sup>®, </sup> LS750WU WUXGA laser projector delivers everything you need for big screens in big venues. Delivering 5, 000 lumens of advanced high brightness, 300, 000:1 contrast ratio, and up to 20, 000 hours* of light source life, this projector is ideal for auditoriums, lecture halls, large boardrooms, houses of worship, and more. Thanks to SuperColor&trade, technology, content is brought to life with captivating color, crisp graphics, and stunning videos no matter the environment. This top-notch performer is also easy to deploy and manage with its wide 1.3x optical zoom adjustment, vertical/horizontal keystone, and 4-corner adjustment that provides extreme flexibility in even the most challenging installations. Moreover, 360-degree tilt angle projection and 24/7 operation allow for extreme mounting flexibility. The ViewSonic®, LS750WU is the ideal WUXGA laser projector for professional installations, large venues, and business and education environments. *Light source life may vary based on actual usage and other factors. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1061379856.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Projection Method | Ceiling |
| Package Contents | <ul> <li>LS750WU – 5000 Lumens WUXGA Networkable Laser Projector with 1.3x Optical Zoom</li> <li>Power Cable</li> <li>VGA Cable</li> <li>Remote Control</li> <li>Quick Start Guide</li> </ul> |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Weight (Approximate) | 13 lb |













