Viewsonic Ls550wh 3000 Lumens Wxga Short Throw Led Projector Auto Power Off 360-Degree Orientation for Business and Education
Login to View Prices
ViewSonic LS550WH 3000 Lumens WXGA Short Throw LED Projector, Auto Power Off, 360-Degree Orientation for Business and Education – LS550WH – 3000 Lumens WXGA Short Throw LED Lamp Free Projector, Auto Power Off, 360-Degree Orientation
Additional information
| Brand | ViewSonic Corporation |
|---|---|
| Product Type | DLP Projector |
| Native Resolution | 1280 x 800 |
| Number Of Lamps | 1 |
| Speaker Included | Yes |
| Normal Mode Lamp Life | 30000 Hour |
| Standard Mode Brightness | 3000 lm |
| Graphic Mode | WXGA |
| Native Aspect Ratio | 16:10 |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Operating Power Consumption | 157 W |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Network (RJ 45) | Yes |
| Maximum Diagonal Image Size | 25 ft |
| Throw Type | Short Throw |
| Product Color | White |
| Vertical Scan Range | 23 Hz – 120 Hz |
| Height | 8.7" |
| Width | 11.5" |
| Depth | 4.5" |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Brand Name | ViewSonic |
| Form Factor | Floor Mountable |
| Contrast Ratio | 3, 000, 000:1 |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Model | LS550WH |
| Product Name | LS550WH – 3000 Lumens WXGA Short Throw LED Projector w/ 125% Rec. 709 |
| Application/Usage | Class Room |
| Lamp Type | LED RGB |
| Manufacturer Part Number | LS550WH |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Featuring 1280×800 WXGA resolution, 3, 000 LED lumens of brightness and a short throw lens, the ViewSonic<sup>®, </sup> LS550WH is a lamp-free LED projector ideal for business and education. Its 0.49 short throw lens provides a 100" screen from just a few feet away, delivering exceptional space efficiency and freeing presenters from blinding lights. No matter the environment, expect stunning images and vivid colors, as this projector boasts 125% Rec. 709 color accuracy. With 2nd generation LED technology, the LS550WH eliminates the need to continuously swap out bulbs and dispose of toxic chemicals. In addition, an IP5X sealed optical engine prevents dust and moisture from entering the projector, ensuring impeccable image quality and a long maintenance-free lifespan of up to 30, 000 hours.* An automatic on/off feature delivers efficiency and power savings, while 360°, tilt angle projection delivers flexible setup in small- to medium-sized meeting rooms and classrooms. Whether for business or education, the ViewSonic LS550WH LED projector provides a picture-perfect presentation every time. *Lightsource lifespan may vary based on actual usage and other factors. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1072420593.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Projection Method | Ceiling |
| Package Contents | <ul> <li>LS550WH – 3000 Lumens WXGA Short Throw LED Projector w/ 125% Rec. 709</li> <li>Power Cable</li> <li>Remote Control</li> <li>Quick Start Guide</li> </ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 5.40 lb |











