Viena Coat Stand, Eight Knobs, Steel, 16w x 16d x 70.6h, Black
Login to View Prices
Steel tubing with weighted base. Four coat knobs, four accessory hooks and an integrated umbrella stand with water retainer. Rotating head for easy access to clothes. Weighted base for perfect stability. Easy assembly without tools.
Additional information
| Weight | 21.6100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.48 × 17.91 × 4.92 in |
| Base Diameter | 14" |
| Base/Leg Type | Weighted Rounded Base |
| Global Product Type | Garment Trees & Stands |
| Hook Finish | Black |
| Mounting | Stand Alone |
| Hanging Capacity | 8 Garments |
| Number of Knobs | 8 |
| Ship Class Code | F |
| Depth | 16" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Number of Hangers/Hooks | 8 Hooks |
| Width | 16" |
| Color(s) | Black |
| Material(s) | Steel |
| Hook Material | Plastic |
| Storage | Umbrella Holder |
| Height | 70.6" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 129710011790 |
| MPN | PMVIENAN |
| Brand | Alba™ |














Reviews
There are no reviews yet.