Victory VP31 BackPack Sprayer Tank – 1 Each – White – High Density Polypropylene
Additional information
| Brand | Victory Innovations Co. |
|---|---|
| Product Type | Sprayer Tank |
| Volume Capacity | 2.25 gal |
| Product Color | White |
| Product Material | High Density Polypropylene |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 11.7" |
| Width | 6.4" |
| Brand Name | Victory |
| Features | Long Lasting |
| Compatibility | Victory Innovations VP300ES Backpack Sprayer |
| Length | 14.7" |
| Manufacturer | Victory Innovations Co. |
| Product Name | VP31 BackPack Sprayer Tank |
| Manufacturer Part Number | VP31 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Backpack sprayer tank with a 2.25 gallon capacity features a high-density polypropylene construction that resists chemical degradation for long-lasting use with a variety of solutions. Twist-off cap creates a tight seal to prevent leakage during use. Translucent material allows you to easily see the remaining amount of liquid contained to prevent unexpected runout. Sprayer tank is designed for the Victory Innovations Professional Cordless Electrostatic Backpack Sprayer (sold separately).</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Victory VP31 BackPack Sprayer Tank – 1 Each – White – High Density Polypropylene
Additional information
| Brand | Victory Innovations Co. |
|---|---|
| Product Type | Sprayer Tank |
| Volume Capacity | 2.25 gal |
| Product Color | White |
| Product Material | High Density Polypropylene |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 11.7" |
| Width | 6.4" |
| Brand Name | Victory |
| Features | Long Lasting |
| Compatibility | Victory Innovations VP300ES Backpack Sprayer |
| Length | 14.7" |
| Manufacturer | Victory Innovations Co. |
| Product Name | VP31 BackPack Sprayer Tank |
| Manufacturer Part Number | VP31 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Backpack sprayer tank with a 2.25 gallon capacity features a high-density polypropylene construction that resists chemical degradation for long-lasting use with a variety of solutions. Twist-off cap creates a tight seal to prevent leakage during use. Translucent material allows you to easily see the remaining amount of liquid contained to prevent unexpected runout. Sprayer tank is designed for the Victory Innovations Professional Cordless Electrostatic Backpack Sprayer (sold separately).</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |













