Verbatim Stereo Headset with Microphone and in-Line Remote
Login to View Prices
Verbatim Stereo Headset with Microphone and In-Line Remote – Stereo – USB Type A – Wired – 32 Ohm – 20 Hz – 20 kHz – Over-the-head – Binaural – Circumaural – 6.56 ft Cable – Omni-directional Microphone
Additional information
| Brand | Verbatim America, LLC |
|---|---|
| Product Type | Headset |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 1.57" |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Microphone Design | Boom |
| Integrated Microphone | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Connectivity Technology | Wired |
| Brand Name | Verbatim |
| Features | LED Indicator |
| Form Factor | Circumaural |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Product Name | Stereo Headset with Microphone and In-Line Remote |
| Impedance | 32 Ohm |
| Manufacturer Part Number | 70723 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Stereo Headset with microphone and in-line remote combines superior sound quality, lasting comfort and versatile functionality that make it perfect for plug-and-play use in a variety of applications. Headset's ergonomic design features an adjustable headband with soft foam covers on the ear pads for long-lasting comfort. Flexible microphone is easy to bend and position for optimal speaking quality. Wear on either the right or left side. It spins up and out of lets enables you to adjust the volume and turn the sound or microphone on and off. An LED indicator also lights up to show when the microphone is muted. Headset is compatible with all USB-A ports. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1066826537.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Sound Mode | Stereo |
| Sound Pressure Level | 110 dB |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Host Interface | USB Type A |
| Additional Information | <p><b>Operating System:</b></p> <ul> <li>Windows XP</li> <li>Windows Vista</li> <li>Windows 7 and higher</li> <li>Mac OS X 10.4 and higher</li> <li>Chrome OS</li> </ul> |
| Cable Length | 6.56 ft |
Verbatim Stereo Headset with Microphone and in-Line Remote
Login to View Prices
Verbatim Stereo Headset with Microphone and In-Line Remote – Stereo – USB Type A – Wired – 32 Ohm – 20 Hz – 20 kHz – Over-the-head – Binaural – Circumaural – 6.56 ft Cable – Omni-directional Microphone
Additional information
| Brand | Verbatim America, LLC |
|---|---|
| Product Type | Headset |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 1.57" |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Microphone Design | Boom |
| Integrated Microphone | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Connectivity Technology | Wired |
| Brand Name | Verbatim |
| Features | LED Indicator |
| Form Factor | Circumaural |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Product Name | Stereo Headset with Microphone and In-Line Remote |
| Impedance | 32 Ohm |
| Manufacturer Part Number | 70723 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Stereo Headset with microphone and in-line remote combines superior sound quality, lasting comfort and versatile functionality that make it perfect for plug-and-play use in a variety of applications. Headset's ergonomic design features an adjustable headband with soft foam covers on the ear pads for long-lasting comfort. Flexible microphone is easy to bend and position for optimal speaking quality. Wear on either the right or left side. It spins up and out of lets enables you to adjust the volume and turn the sound or microphone on and off. An LED indicator also lights up to show when the microphone is muted. Headset is compatible with all USB-A ports. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1066826537.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Sound Mode | Stereo |
| Sound Pressure Level | 110 dB |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Host Interface | USB Type A |
| Additional Information | <p><b>Operating System:</b></p> <ul> <li>Windows XP</li> <li>Windows Vista</li> <li>Windows 7 and higher</li> <li>Mac OS X 10.4 and higher</li> <li>Chrome OS</li> </ul> |
| Cable Length | 6.56 ft |










