Verbatim 64GB Ergo USB 3.0 Flash Drive – Blue – The Verbatim Ergo USB drive features an ergonomic design for in-hand comfort and COB design for enhanced reliability.
Additional information
| Brand | Verbatim America, LLC |
|---|---|
| Product Type | Flash Drive |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Brand Name | Verbatim |
| Features | Lanyard |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Product Name | 64GB Ergo USB 3.0 Flash Drive – Blue |
| Product Line | Ergo |
| Storage Capacity | 64 GB |
| Manufacturer Part Number | 70879 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Ergo USB drive is the ideal combination of in-hand comfort and trusted data storage technology. Ergonomic design is easy to grip. One-piece design means no cap to lose. Chip-on-board (COB) design enhances reliability so you can trust this drive for years to come. Password-protection software keeps your data safe, even if your drive is stolen, and only works with Windows operating systems. The USB 3.0 interface offers faster data-transfer speeds vs. USB 2.0, making it easy to transfer multiple files at once or larger files without error. This drive is compatible USB 2.0 ports and with Windows 7 and higher, Mac OSX 10.1 and higher and Linux Kernel 2.6 and higher.</p> |
| Package Contents | <ul> <li>64GB Ergo USB 3.0 Flash Drive – Blue</li> <li>Lanyard</li> </ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Host Interface | USB 3.0 |
Verbatim 64GB Ergo USB 3.0 Flash Drive – Blue – The Verbatim Ergo USB drive features an ergonomic design for in-hand comfort and COB design for enhanced reliability.
Additional information
| Brand | Verbatim America, LLC |
|---|---|
| Product Type | Flash Drive |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Brand Name | Verbatim |
| Features | Lanyard |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Product Name | 64GB Ergo USB 3.0 Flash Drive – Blue |
| Product Line | Ergo |
| Storage Capacity | 64 GB |
| Manufacturer Part Number | 70879 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Ergo USB drive is the ideal combination of in-hand comfort and trusted data storage technology. Ergonomic design is easy to grip. One-piece design means no cap to lose. Chip-on-board (COB) design enhances reliability so you can trust this drive for years to come. Password-protection software keeps your data safe, even if your drive is stolen, and only works with Windows operating systems. The USB 3.0 interface offers faster data-transfer speeds vs. USB 2.0, making it easy to transfer multiple files at once or larger files without error. This drive is compatible USB 2.0 ports and with Windows 7 and higher, Mac OSX 10.1 and higher and Linux Kernel 2.6 and higher.</p> |
| Package Contents | <ul> <li>64GB Ergo USB 3.0 Flash Drive – Blue</li> <li>Lanyard</li> </ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Host Interface | USB 3.0 |











