Verbatim 512gb Vx460 External Ssd Usb 31 Gen 1 – Black
Login to View Prices
Verbatim 512GB Vx460 External SSD, USB 3.1 Gen 1 – Black – Notebook Device Supported – USB 3.1 (Gen 1) – 2 Year Warranty – 1 Pack
Additional information
| Brand | Verbatim America, LLC |
|---|---|
| Product Type | Solid State Drive |
| Additional Warranty Informati | <p>2-Year Limited Warranty</p> |
| Wireless LAN | No |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Verbatim |
| Drive Type | External |
| Compatibility | <ul> <li>512GB Vx460 External SSD, USB 3.1 Gen 1 – Black</li> <li>USB 3.0 (A) Cable</li> </ul> |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Product Model | Vx460 |
| Product Name | Vx460 External Solid State Drive |
| Device Supported | Notebook |
| Storage Capacity | 512 GB |
| Manufacturer Part Number | 70383 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Ideal for everyday use, the Vx460 External Solid State Drive is a no-fuss solution for data transfer and storage on-the-go. With data-transfer rates up to 460MB per second, this 512GB SSD offers performance when you need it, using the included USB 3.0 cable. It operates silently and features low power consumption for extended laptop battery life. The Vx460 is backwards-compatible with USB 2.0.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Host Interface | USB 3.1 (Gen 1) |
Verbatim 512gb Vx460 External Ssd Usb 31 Gen 1 – Black
Login to View Prices
Verbatim 512GB Vx460 External SSD, USB 3.1 Gen 1 – Black – Notebook Device Supported – USB 3.1 (Gen 1) – 2 Year Warranty – 1 Pack
Additional information
| Brand | Verbatim America, LLC |
|---|---|
| Product Type | Solid State Drive |
| Additional Warranty Informati | <p>2-Year Limited Warranty</p> |
| Wireless LAN | No |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Verbatim |
| Drive Type | External |
| Compatibility | <ul> <li>512GB Vx460 External SSD, USB 3.1 Gen 1 – Black</li> <li>USB 3.0 (A) Cable</li> </ul> |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Product Model | Vx460 |
| Product Name | Vx460 External Solid State Drive |
| Device Supported | Notebook |
| Storage Capacity | 512 GB |
| Manufacturer Part Number | 70383 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Ideal for everyday use, the Vx460 External Solid State Drive is a no-fuss solution for data transfer and storage on-the-go. With data-transfer rates up to 460MB per second, this 512GB SSD offers performance when you need it, using the included USB 3.0 cable. It operates silently and features low power consumption for extended laptop battery life. The Vx460 is backwards-compatible with USB 2.0.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Host Interface | USB 3.1 (Gen 1) |
Verbatim 512gb Vx460 External Ssd Usb 31 Gen 1 – Black
Login to View Prices
Verbatim 512GB Vx460 External SSD, USB 3.1 Gen 1 – Black – Notebook Device Supported – USB 3.1 (Gen 1) – 2 Year Warranty – 1 Pack
Additional information
| Brand | Verbatim America, LLC |
|---|---|
| Product Type | Solid State Drive |
| Additional Warranty Informati | <p>2-Year Limited Warranty</p> |
| Wireless LAN | No |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Verbatim |
| Drive Type | External |
| Compatibility | <ul> <li>512GB Vx460 External SSD, USB 3.1 Gen 1 – Black</li> <li>USB 3.0 (A) Cable</li> </ul> |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Product Model | Vx460 |
| Product Name | Vx460 External Solid State Drive |
| Device Supported | Notebook |
| Storage Capacity | 512 GB |
| Manufacturer Part Number | 70383 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Ideal for everyday use, the Vx460 External Solid State Drive is a no-fuss solution for data transfer and storage on-the-go. With data-transfer rates up to 460MB per second, this 512GB SSD offers performance when you need it, using the included USB 3.0 cable. It operates silently and features low power consumption for extended laptop battery life. The Vx460 is backwards-compatible with USB 2.0.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Host Interface | USB 3.1 (Gen 1) |
Verbatim 512gb Vx460 External Ssd Usb 31 Gen 1 – Black
Login to View Prices
Verbatim 512GB Vx460 External SSD, USB 3.1 Gen 1 – Black – Notebook Device Supported – USB 3.1 (Gen 1) – 2 Year Warranty – 1 Pack
Additional information
| Brand | Verbatim America, LLC |
|---|---|
| Product Type | Solid State Drive |
| Additional Warranty Informati | <p>2-Year Limited Warranty</p> |
| Wireless LAN | No |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Verbatim |
| Drive Type | External |
| Compatibility | <ul> <li>512GB Vx460 External SSD, USB 3.1 Gen 1 – Black</li> <li>USB 3.0 (A) Cable</li> </ul> |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Product Model | Vx460 |
| Product Name | Vx460 External Solid State Drive |
| Device Supported | Notebook |
| Storage Capacity | 512 GB |
| Manufacturer Part Number | 70383 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Ideal for everyday use, the Vx460 External Solid State Drive is a no-fuss solution for data transfer and storage on-the-go. With data-transfer rates up to 460MB per second, this 512GB SSD offers performance when you need it, using the included USB 3.0 cable. It operates silently and features low power consumption for extended laptop battery life. The Vx460 is backwards-compatible with USB 2.0.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Host Interface | USB 3.1 (Gen 1) |

