V5201 Series Powder-Free Vinyl Gloves, 3 mil, Small, Clear, 100/Box
Login to View Prices
Help prevent the spread of germs without sacrificing comfort. Transparent, latex-free vinyl features a smooth texture and powder-free packaging to ensure that handled surfaces are left residue-free. V5201 Series gloves are a cost-effective solution that meets with most everyday foodservice tasks, making them perfect for school, office-building, museum and hospital cafeterias.
Additional information
| Weight | 1.0050 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.51 × 4.82 × 2.21 in |
| Glove Style | Disposable |
| Hand Specific | Ambidextrous |
| Palm Material | Vinyl |
| Glove Material | Vinyl |
| Cuff Material | Vinyl |
| Thickness | 3 mil |
| Color(s) | Clear |
| Thumb Style | Straight |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Material(s) | Vinyl |
| Ship Class Code | A |
| Compliance Standards | FFDCA Compliant |
| Size Group | Small |
| Powdering | Powder-Free |
| Wrist Style | Straight Cuff |
| Global Product Type | Foodservice Gloves, Vinyl |
| Length | 9" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 699320252024 |
| MPN | VSM5201 |
| Brand | AMBITEX® |








Reviews
There are no reviews yet.