Expand laptop connectivity with this four-port USB hub. Four USB 3.0 Super Speed ports support simultaneous connection for multiple peripherals. Provides up to 5 Gbps of data performance for high-speed file transfers with compatible storage devices. Compatible with MacBook, Chromebook and other laptops with USB-C ports and is backward compatible with USB 2.0 connections for versatility.
Additional information
| Weight | 0.1900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.88 × 1.36 × 3.80 in |
| Depth | 2.7" |
| Connector/Port/Interface | USB 3.0 |
| Ship Class Code | H |
| Power Source(s) | Bus Powered |
| Width | 1.65" |
| Height | 0.67" |
| Global Product Type | 4 Port Hubs |
| Number of Ports | 4 |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Silver |
| Transfer Rate | 5 Gbps |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 847626001598 |
| MPN | JCH343US |
| Brand | j5create® |















Reviews
There are no reviews yet.