Urban Universal Tablet Case, Fits 5.5″ to 8.5″ Tablets, Black
Login to View Prices
UNIVERSAL FIT technology gives you the flexibility to use one case for countless brands and models of tablets. Tensioned clips designed to securely hold virtually all brands of tablets. Adjust to multiple viewing angles. Magnetic strap ensures case stays closed.
Additional information
| Weight | 0.4100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.00 × 0.79 × 8.20 in |
| Accessory Type | Tablet Case |
| Global Product Type | Tablet Cases |
| For Use With | 5.5" to 8.5" Tablets |
| Ship Class Code | J |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Black |
| Material(s) | Polyester |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 030918009031 |
| MPN | UBN220-4 |
| Brand | Solo |
















Reviews
There are no reviews yet.