TORK Paper Hand Towel Roll Natural White H71
Login to View Prices
TORK Paper Hand Towel Roll Natural White H71
TORK Paper Hand Towel Roll Natural White H71 – 1 Ply – 7.80″ Roll Diameter – 1.93″ Core – Natural White – Fiber, Paper – 6 / Carton
Additional information
| Weight | 14.6038 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 15.56 × 8.19 in |
| Core Size | 1.93" |
| Applicable Material | Skin |
| Number of Towels/Wipes Per | 960 |
| Roll Length | 800 ft |
| Dirt Types | Soil |
| Diameter | 7.8" |
| For Use With | Tork H71 Towel Roll Dispensers – 771720, 771728, 772720, 772728 |
| Compliance Standards | Green Seal Certified |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Scent | Unscented |
| Color(s) | Natural White |
| Ship Class Code | C |
| Product Packaging | Roll |
| Towel/Wipe Type | Hardwound Roll Towels |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 50% |
| Material(s) | Paper |
| Post-Consumer Recycled Cont | 50% |
| Number of Plies | 1 |
| Width | 7.5" |
| Length | 10" |
| Total Recycled Content Perc | 100% |
| Application | Hand Drying |
| Global Product Type | Hardwound Paper Towel Rolls |
| UPC | 10073286646177 |
| MPN | 7171400 |
| Brand | Tork® |
| product-type | Paper Towel |
| environmentally-friendly | Yes |
| environmental-certification | Green Seal |
| compatible-dispenser | <p><b>Tork H71 Hand Towel Dispensers:</b></p> <ul> <li>771728</li> <li>772728</li> <li>77179</li> </ul> |
| product-color | Natural White |
| color-family | White |
| product-material | Paper |
| country-of-origin | United States |
| core-diameter | 1.93" |
| number-of-plys | 1 |
| recycled | Yes |
| brand-name | TORK |
| features | Tri-fold |
| manufacturer | Essity Hygiene and Health AB |
| product-name | Paper Hand Towel Roll Natural White H71 |
| application-usage | Multipurpose |
| manufacturer-part-number | 7171400 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | Universal Roll Towels are soft, strong and highly absorbent, offering the perfect combination of quality, performance and value. Embossing enhances hand feel and maximum absorbency for fewer towels used per hand dry. Roll towel performance provides source reduction and less packaging. Long-lasting rolls minimize maintenance costs while maximizing service. Towels are made with a high percentage of recycled fiber. Towels fit Tork Electronic Hand Towel Roll Dispensers and Mechanical Hand Towel Roll Dispensers. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1070289568.html','_blank','height=800,width=780,resizable=yes,scrollbars=yes,toolbar=no,menubar=no,location=no,directories=no,status=no');return false;">More from the Manufacturer</a></p> |
| packaged-quantity | 6 / Carton |
| maximum-roll-diameter | 7.80" |
| weight-approximate | 4 lb |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.