United Chair Rackup RK03 Chair – Raven Back – Black Frame – Four-legged Base – Zest – Armrest – 2 Pack
Additional information
| Brand | Groupe Lacasse |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Number Of Casters | 4 |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 18" |
| Seat Depth | 17.25" |
| Chair/Seat Type | Folding Chair |
| Maximum Seat Height | 18.50" |
| Back Color | Raven |
| Back Height | 17.50" |
| Back Width | 17.75" |
| Base Shape | Four-legged |
| Back Style | Mesh |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Color | Zest |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Casters | Yes |
| Height | 2035-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 24" |
| Depth | 22.5" |
| Frame Color | Black |
| Brand Name | United Chair |
| Features | Foldable |
| Manufacturer | Groupe Lacasse |
| Product Model | RK03 |
| Product Name | Rackup RK03 Chair |
| Product Line | Rackup |
| Manufacturer Part Number | RK03E3MURQA07HDWFADP |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Versatile, stylish, Rackup Nesting Chair features a flexible backrest that tilts up to 22 degrees for instant relief. Seat folds for easy, compact storage. Breathable, mesh back increases airflow and circulation for all-day comfort. Padded seat provides soft, cushioned support. Relax in a comfortable position using fixed arms. Casters allow smooth mobility. |
| Packaged Quantity | 2 Pack |
United Chair Rackup RK03 Chair – Raven Back – Black Frame – Four-legged Base – Cobalt – Armrest – 2 Pack
Additional information
| Brand | Groupe Lacasse |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Number Of Casters | 4 |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 18" |
| Seat Depth | 17.25" |
| Chair/Seat Type | Folding Chair |
| Maximum Seat Height | 18.50" |
| Back Color | Raven |
| Back Height | 17.50" |
| Back Width | 17.75" |
| Base Shape | Four-legged |
| Back Style | Mesh |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Color | Cobalt |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Casters | Yes |
| Height | 2035-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 24" |
| Depth | 22.5" |
| Frame Color | Black |
| Brand Name | United Chair |
| Features | Foldable |
| Manufacturer | Groupe Lacasse |
| Product Model | RK03 |
| Product Name | Rackup RK03 Chair |
| Product Line | Rackup |
| Manufacturer Part Number | RK03E3MURTP04HDWFADP |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Versatile, stylish, Rackup Nesting Chair features a flexible backrest that tilts up to 22 degrees for instant relief. Seat folds for easy, compact storage. Breathable, mesh back increases airflow and circulation for all-day comfort. Padded seat provides soft, cushioned support. Relax in a comfortable position using fixed arms. Casters allow smooth mobility. |
| Packaged Quantity | 2 Pack |
United Chair Rackup RK03 Chair – Raven Back – Black Frame – Four-legged Base – Ebony – Armrest – 2 Pack
Additional information
| Brand | Groupe Lacasse |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Number Of Casters | 4 |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 18" |
| Seat Depth | 17.25" |
| Chair/Seat Type | Folding Chair |
| Maximum Seat Height | 18.50" |
| Back Color | Raven |
| Back Height | 17.50" |
| Back Width | 17.75" |
| Base Shape | Four-legged |
| Back Style | Mesh |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Color | Ebony |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Casters | Yes |
| Height | 2035-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 24" |
| Depth | 22.5" |
| Frame Color | Black |
| Brand Name | United Chair |
| Features | Foldable |
| Manufacturer | Groupe Lacasse |
| Product Model | RK03 |
| Product Name | Rackup RK03 Chair |
| Product Line | Rackup |
| Manufacturer Part Number | RK03E3MURTP06HDWFADP |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Versatile, stylish, Rackup Nesting Chair features a flexible backrest that tilts up to 22 degrees for instant relief. Seat folds for easy, compact storage. Breathable, mesh back increases airflow and circulation for all-day comfort. Padded seat provides soft, cushioned support. Relax in a comfortable position using fixed arms. Casters allow smooth mobility. |
| Packaged Quantity | 2 Pack |
United Chair Rackup RK03 Chair – Raven Back – Black Frame – Four-legged Base – Putty – Armrest – 2 Pack
Additional information
| Brand | Groupe Lacasse |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Number Of Casters | 4 |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 18" |
| Seat Depth | 17.25" |
| Chair/Seat Type | Folding Chair |
| Maximum Seat Height | 18.50" |
| Back Color | Raven |
| Back Height | 17.50" |
| Back Width | 17.75" |
| Base Shape | Four-legged |
| Back Style | Mesh |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Color | Putty |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Casters | Yes |
| Height | 2035-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 24" |
| Depth | 22.5" |
| Frame Color | Black |
| Brand Name | United Chair |
| Features | Foldable |
| Manufacturer | Groupe Lacasse |
| Product Model | RK03 |
| Product Name | Rackup RK03 Chair |
| Product Line | Rackup |
| Manufacturer Part Number | RK03E3MURTP07HDWFADP |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Versatile, stylish, Rackup Nesting Chair features a flexible backrest that tilts up to 22 degrees for instant relief. Seat folds for easy, compact storage. Breathable, mesh back increases airflow and circulation for all-day comfort. Padded seat provides soft, cushioned support. Relax in a comfortable position using fixed arms. Casters allow smooth mobility. |
| Packaged Quantity | 2 Pack |
United Chair Rackup RK03 Chair – Raven Back – Black Frame – Four-legged Base – Indigo – Armrest – 2 Pack
Additional information
| Brand | Groupe Lacasse |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Number Of Casters | 4 |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 18" |
| Seat Depth | 17.25" |
| Chair/Seat Type | Folding Chair |
| Maximum Seat Height | 18.50" |
| Back Color | Raven |
| Back Height | 17.50" |
| Back Width | 17.75" |
| Base Shape | Four-legged |
| Back Style | Mesh |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Color | Indigo |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Casters | Yes |
| Height | 2035-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 24" |
| Depth | 22.5" |
| Frame Color | Black |
| Brand Name | United Chair |
| Features | Foldable |
| Manufacturer | Groupe Lacasse |
| Product Model | RK03 |
| Product Name | Rackup RK03 Chair |
| Product Line | Rackup |
| Manufacturer Part Number | RK03E3MURTP08HDWFADP |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Versatile, stylish, Rackup Nesting Chair features a flexible backrest that tilts up to 22 degrees for instant relief. Seat folds for easy, compact storage. Breathable, mesh back increases airflow and circulation for all-day comfort. Padded seat provides soft, cushioned support. Relax in a comfortable position using fixed arms. Casters allow smooth mobility. |
| Packaged Quantity | 2 Pack |
















