United Chair Rackup Nesting Chair with Arms – Abyss Seat – Raven Back – Black Frame – Armrest
Additional information
| Brand | Groupe Lacasse |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Number Of Casters | 4 |
| Base Material | Nylon |
| Seat Width | 18" |
| Seat Depth | 17.25" |
| Chair/Seat Type | Folding Chair |
| Seat Color | Abyss |
| Maximum Seat Height | 18.50" |
| Back Color | Raven |
| Back Height | 17.50" |
| Back Width | 17.75" |
| Arm Color | Black |
| Base Color | Black |
| Back Style | Mesh |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Upholstered |
| Casters | Yes |
| Portability | Folding |
| Height | 2035-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 24" |
| Depth | 22.5" |
| Frame Color | Black |
| Certifications & Standards | <p>ANSI/BIFMA</p> |
| Brand Name | United Chair |
| Features | Foldable |
| Manufacturer | Groupe Lacasse |
| Product Model | RK03 |
| Product Name | Rackup Nesting Chair with Arms |
| Product Line | Rackup |
| Application/Usage | Education |
| Manufacturer Part Number | RK03E3MURCP01HDWFADP |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Versatile, stylish, Rackup Nesting Chair features a flexible backrest that tilts up to 22 degrees for instant relief. Seat folds for easy, compact storage. Breathable, mesh back increases airflow and circulation for all-day comfort. Padded seat provides soft, cushioned support. Relax in a comfortable position using fixed arms. Casters allow smooth mobility. |
| Limited Warranty | Lifetime |
United Chair Rackup Nesting Chair with Arms – Carbon Seat – Raven Back – Black Frame – Armrest
Additional information
| Brand | Groupe Lacasse |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Number Of Casters | 4 |
| Base Material | Nylon |
| Seat Width | 18" |
| Seat Depth | 17.25" |
| Chair/Seat Type | Folding Chair |
| Seat Color | Carbon |
| Maximum Seat Height | 18.50" |
| Back Color | Raven |
| Back Height | 17.50" |
| Back Width | 17.75" |
| Arm Color | Black |
| Base Color | Black |
| Back Style | Mesh |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Upholstered |
| Casters | Yes |
| Portability | Folding |
| Height | 2035-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 24" |
| Depth | 22.5" |
| Frame Color | Black |
| Certifications & Standards | <p>ANSI/BIFMA</p> |
| Brand Name | United Chair |
| Features | Foldable |
| Manufacturer | Groupe Lacasse |
| Product Model | RK03 |
| Product Name | Rackup Nesting Chair with Arms |
| Product Line | Rackup |
| Application/Usage | Education |
| Manufacturer Part Number | RK03E3MURCP04HDWFADP |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Versatile, stylish, Rackup Nesting Chair features a flexible backrest that tilts up to 22 degrees for instant relief. Seat folds for easy, compact storage. Breathable, mesh back increases airflow and circulation for all-day comfort. Padded seat provides soft, cushioned support. Relax in a comfortable position using fixed arms. Casters allow smooth mobility. |
| Limited Warranty | Lifetime |
United Chair Rackup Nesting Chair with Arms – Navy Seat – Raven Back – Black Frame – Armrest
Additional information
| Brand | Groupe Lacasse |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Number Of Casters | 4 |
| Base Material | Nylon |
| Seat Width | 18" |
| Seat Depth | 17.25" |
| Chair/Seat Type | Folding Chair |
| Seat Color | Navy |
| Maximum Seat Height | 18.50" |
| Back Color | Raven |
| Back Height | 17.50" |
| Back Width | 17.75" |
| Arm Color | Black |
| Base Color | Black |
| Back Style | Mesh |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Upholstered |
| Casters | Yes |
| Portability | Folding |
| Height | 2035-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 24" |
| Depth | 22.5" |
| Frame Color | Black |
| Certifications & Standards | <p>ANSI/BIFMA</p> |
| Brand Name | United Chair |
| Features | Foldable |
| Manufacturer | Groupe Lacasse |
| Product Model | RK03 |
| Product Name | Rackup Nesting Chair with Arms |
| Product Line | Rackup |
| Application/Usage | Education |
| Manufacturer Part Number | RK03E3MURCP07HDWFADP |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Versatile, stylish, Rackup Nesting Chair features a flexible backrest that tilts up to 22 degrees for instant relief. Seat folds for easy, compact storage. Breathable, mesh back increases airflow and circulation for all-day comfort. Padded seat provides soft, cushioned support. Relax in a comfortable position using fixed arms. Casters allow smooth mobility. |
| Limited Warranty | Lifetime |
United Chair Rackup Nesting Chair with Arms – Putty Seat – Raven Back – Black Frame – Armrest
Additional information
| Brand | Groupe Lacasse |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Number Of Casters | 4 |
| Base Material | Nylon |
| Seat Width | 18" |
| Seat Depth | 17.25" |
| Chair/Seat Type | Folding Chair |
| Seat Color | Putty |
| Maximum Seat Height | 18.50" |
| Back Color | Raven |
| Back Height | 17.50" |
| Back Width | 17.75" |
| Arm Color | Black |
| Base Color | Black |
| Back Style | Mesh |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Upholstered |
| Casters | Yes |
| Portability | Folding |
| Height | 2035-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 24" |
| Depth | 22.5" |
| Frame Color | Black |
| Certifications & Standards | <p>ANSI/BIFMA</p> |
| Brand Name | United Chair |
| Features | Foldable |
| Manufacturer | Groupe Lacasse |
| Product Model | RK03 |
| Product Name | Rackup Nesting Chair with Arms |
| Product Line | Rackup |
| Application/Usage | Education |
| Manufacturer Part Number | RK03E3MURCP09HDWFADP |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Versatile, stylish, Rackup Nesting Chair features a flexible backrest that tilts up to 22 degrees for instant relief. Seat folds for easy, compact storage. Breathable, mesh back increases airflow and circulation for all-day comfort. Padded seat provides soft, cushioned support. Relax in a comfortable position using fixed arms. Casters allow smooth mobility. |
| Limited Warranty | Lifetime |
United Chair Rackup Nesting Chair with Arms – Fair Seat – Raven Back – Black Frame – Armrest
Additional information
| Brand | Groupe Lacasse |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Number Of Casters | 4 |
| Base Material | Nylon |
| Seat Width | 18" |
| Seat Depth | 17.25" |
| Chair/Seat Type | Folding Chair |
| Seat Color | Fair |
| Maximum Seat Height | 18.50" |
| Back Color | Raven |
| Back Height | 17.50" |
| Back Width | 17.75" |
| Arm Color | Black |
| Base Color | Black |
| Back Style | Mesh |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Upholstered |
| Casters | Yes |
| Portability | Folding |
| Height | 2035-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 24" |
| Depth | 22.5" |
| Frame Color | Black |
| Certifications & Standards | <p>ANSI/BIFMA</p> |
| Brand Name | United Chair |
| Features | Foldable |
| Manufacturer | Groupe Lacasse |
| Product Model | RK03 |
| Product Name | Rackup Nesting Chair with Arms |
| Product Line | Rackup |
| Application/Usage | Education |
| Manufacturer Part Number | RK03E3MURQA01HDWFADP |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Versatile, stylish, Rackup Nesting Chair features a flexible backrest that tilts up to 22 degrees for instant relief. Seat folds for easy, compact storage. Breathable, mesh back increases airflow and circulation for all-day comfort. Padded seat provides soft, cushioned support. Relax in a comfortable position using fixed arms. Casters allow smooth mobility. |
| Limited Warranty | Lifetime |
United Chair Rackup Nesting Chair with Arms – Cabaret Seat – Raven Back – Black Frame – Armrest
Additional information
| Brand | Groupe Lacasse |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Number Of Casters | 4 |
| Base Material | Nylon |
| Seat Width | 18" |
| Seat Depth | 17.25" |
| Chair/Seat Type | Folding Chair |
| Seat Color | Cabaret |
| Maximum Seat Height | 18.50" |
| Back Color | Raven |
| Back Height | 17.50" |
| Back Width | 17.75" |
| Arm Color | Black |
| Base Color | Black |
| Back Style | Mesh |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Upholstered |
| Casters | Yes |
| Portability | Folding |
| Height | 2035-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 24" |
| Depth | 22.5" |
| Frame Color | Black |
| Certifications & Standards | <p>ANSI/BIFMA</p> |
| Brand Name | United Chair |
| Features | Foldable |
| Manufacturer | Groupe Lacasse |
| Product Model | RK03 |
| Product Name | Rackup Nesting Chair with Arms |
| Product Line | Rackup |
| Application/Usage | Education |
| Manufacturer Part Number | RK03E3MURQA02HDWFADP |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Versatile, stylish, Rackup Nesting Chair features a flexible backrest that tilts up to 22 degrees for instant relief. Seat folds for easy, compact storage. Breathable, mesh back increases airflow and circulation for all-day comfort. Padded seat provides soft, cushioned support. Relax in a comfortable position using fixed arms. Casters allow smooth mobility. |
| Limited Warranty | Lifetime |
United Chair Rackup Nesting Chair with Arms – Spring Seat – Raven Back – Black Frame – Armrest
Additional information
| Brand | Groupe Lacasse |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Number Of Casters | 4 |
| Base Material | Nylon |
| Seat Width | 18" |
| Seat Depth | 17.25" |
| Chair/Seat Type | Folding Chair |
| Seat Color | Spring |
| Maximum Seat Height | 18.50" |
| Back Color | Raven |
| Back Height | 17.50" |
| Back Width | 17.75" |
| Arm Color | Black |
| Base Color | Black |
| Back Style | Mesh |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Upholstered |
| Casters | Yes |
| Portability | Folding |
| Height | 2035-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 24" |
| Depth | 22.5" |
| Frame Color | Black |
| Certifications & Standards | <p>ANSI/BIFMA</p> |
| Brand Name | United Chair |
| Features | Foldable |
| Manufacturer | Groupe Lacasse |
| Product Model | RK03 |
| Product Name | Rackup Nesting Chair with Arms |
| Product Line | Rackup |
| Application/Usage | Education |
| Manufacturer Part Number | RK03E3MURQA06HDWFADP |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Versatile, stylish, Rackup Nesting Chair features a flexible backrest that tilts up to 22 degrees for instant relief. Seat folds for easy, compact storage. Breathable, mesh back increases airflow and circulation for all-day comfort. Padded seat provides soft, cushioned support. Relax in a comfortable position using fixed arms. Casters allow smooth mobility. |
| Limited Warranty | Lifetime |

























