Unger Pro Aluminum ACME 58″ Squeegee Handle – 58″ Length – 0.98″ Diameter – Aluminum – Aluminum, Zinc – 10 / Carton
Additional information
| Brand | Unger Industrial, LLC |
|---|---|
| Product Type | Squeegee Handle |
| Handle Type | Threaded |
| Pole/Handle Diameter | 0.98" |
| Pole/Handle Length | 1958-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Aluminum |
| Product Material | Zinc |
| Country Of Origin | Thailand |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Unger |
| Features | Lightweight |
| Manufacturer | Unger Industrial, LLC |
| Product Name | Pro Aluminum ACME 58" Squeegee Handle |
| Product Line | ProAlu |
| Application/Usage | Squeegee |
| Finishing | Zinc Plated |
| Manufacturer Part Number | AL14ACT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Sturdy aluminum handle extends your reach up to 58" to easily clean hard-to-reach areas. Lightweight material prevents fatigue when cleaning for extended periods of time. Convenient hang-up hole allows quick storage and easy access. Threaded zinc alloy tip is designed for use with AquaDozer squeegees (sold separately) as well as other products with universal sockets.</p> |
| Packaged Quantity | 10 / Carton |
Unger Pro Aluminum ACME 58″ Squeegee Handle – 58″ Length – 0.98″ Diameter – Aluminum – Aluminum, Zinc – 1 Each
Additional information
| Brand | Unger Industrial, LLC |
|---|---|
| Product Type | Squeegee Handle |
| Handle Type | Threaded |
| Pole/Handle Diameter | 0.98" |
| Pole/Handle Length | 1958-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Aluminum |
| Product Material | Zinc |
| Country Of Origin | Thailand |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Unger |
| Features | Lightweight |
| Manufacturer | Unger Industrial, LLC |
| Product Name | Pro Aluminum ACME 58" Squeegee Handle |
| Product Line | ProAlu |
| Application/Usage | Squeegee |
| Finishing | Zinc Plated |
| Manufacturer Part Number | AL14A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Sturdy aluminum handle extends your reach up to 58" to easily clean hard-to-reach areas. Lightweight material prevents fatigue when cleaning for extended periods of time. Convenient hang-up hole allows quick storage and easy access. Threaded zinc alloy tip is designed for use with AquaDozer squeegees (sold separately) as well as other products with universal sockets.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |











