Lighter weight yet stronger than brass. Cleans any smooth, flat surface. Fast-lock rubber grip handle, channel and rubber blade.
Additional information
| Weight | 0.5260 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.00 × 3.50 × 1.50 in |
| Blade Color | Black |
| Global Product Type | Squeegees |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | B |
| Blade Material | Rubber |
| Blade Width | 16" |
| Handle Type | Grip |
| For Use With | Unger® Opti-Loc Extension Poles (EX250 or ED550), both sold separately. |
| Handle Material(s) | Stainless Steel |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 761475621564 |
| MPN | PR400 |
| Brand | Unger® |










Reviews
There are no reviews yet.