Unbreakable Recycled Clipboard, 0.25″ Clip Capacity, Holds 8.5 x 11 Sheets, Blue
Login to View Prices
Ideal for warehouses, classrooms, outdoors and everyday office use. Durable polypropylene board that will last a lifetime. Holds letter-size papers with high-friction rubber grips. Convenient pocket on back for business card. Retractable hanging hole.
Additional information
| Weight | 0.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.50 × 9.00 × 0.13 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Number of Compartments | 0 |
| Global Product Type | Standard Clipboards |
| Total Recycled Content Perc | 90% |
| Clipboard Material | Plastic |
| Holds Paper Size | 8.5 x 11 |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 90% |
| Clipboard Actual Size | 9 x 12 |
| Clip Capacity | 0.25" |
| Color(s) | Blue |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| UPC | 085288616235 |
| MPN | 61623 |
| Brand | Mobile OPS® |














Reviews
There are no reviews yet.