Ultra Liquid Control Super Glue, 0.14 oz, Dries Clear
Login to View Prices
Our best liquid formula is now dishwasher-safe. Creates a bond that holds strong, even during hot/cold thermal cycling. The popular control applicator allows for precise dispensing.
Additional information
| Weight | 0.0800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.50 × 3.80 × 1.10 in |
| Washable/Removable | Yes |
| Color Dried | Clear |
| Product Packaging | Bottle |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Color Family | Clear |
| Global Product Type | Super Glues |
| Volume Capacity | 0.14 oz |
| Color on Application | Clear |
| Adhesive Type | Liquid |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 079340689695 |
| MPN | 1647358 |
| Brand | Loctite® |










Reviews
There are no reviews yet.