Ultra Laundry Detergent, Baby Powder Scent, 150 oz Bottle, 4/Carton
Login to View Prices
Trusted for over 75 years, Dreft® detergent, formulated for washing baby items, is as “gentle as a mother’s touch”. Special formula eliminates tough soils while leaving clothes soft and fluffy. May be used as a pre-wash treatment for stains and spots. Designed for Standard and HE machines.
Additional information
| Weight | 49.1260 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.02 × 12.72 × 11.89 in |
| Dirt Types | Water-Based Soil |
| Volume Capacity | 150 oz |
| Product Packaging | Bottle |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Scent | Baby Powder |
| Ship Class Code | B |
| Physical Form | Liquid |
| Chemical Compound | Cleaning Agents (C10-16 Pareth, Sodium C10-16 Alkylbenzenesulfonate, C10-16 Alkyldimethylamine Oxide), Enzymes (Subtilisin, Cellulase Enzyme), Stabilizers (Sodium Borate, Sodium Cumenesulfonate), Solvent (Propylene Glycol), Water Softener (Sodium Citrate), Suds Reducer (Sodium Salts of C12-18 Fatty Acids), Cleaning Aid (Polyethyleneimine Alkoxylated), Process Aid (Sodium Formate), Hypoallergenic Fragrances, Water |
| Applicable Material | Fabric |
| Global Product Type | Laundry Detergents |
| Application | Laundry Detergent |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 030772121283 |
| MPN | 03241 |
| Brand | Dreft® |













Reviews
There are no reviews yet.