U Brands Magnetic Weekly Calendar Glass Dry Erase Board Only for Use with High Energy Magnets 1425 X 35 Inches White Aluminum Frame (3199u00-01)
Login to View Prices
U Brands Magnetic Weekly Calendar Glass Dry Erase Board, Only for use with HIGH Energy Magnets, 14.25 x 35 Inches, White Aluminum Frame (3199U00-01) – 35″ Height x 14.25″ Width x 1″ Depth – White Glass Surface – Stain Resistant, Ghost Resistant, Magnetic, Calendar, Dry Erase Surface, Felt Strip – White Aluminum Frame – 1
Additional information
| Brand | U Brands |
|---|---|
| Product Type | Combination Board |
| Board Height | 14.25" |
| Board Width | 2035-01-01T06:00:00.000Z |
| Board Surface Color | White |
| Board Surface Material | Tempered Glass |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Board Depth | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Use Frequency | Heavy Use |
| Country Of Origin | China |
| Backing | Steel |
| Shape | Rectangle |
| Orientation | Horizontal |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Color | White |
| Certifications & Standards | <p>ISTA 3A Packaging</p> |
| Brand Name | U Brands |
| Features | Felt Strip |
| Manufacturer | U Brands |
| Product Name | Magnetic Weekly Calendar Glass Board |
| Mount Type | Wall Mount |
| Application/Usage | Commercial Premises |
| Manufacturer Part Number | 3199U0001 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Dry-erase board features a tempered glass surface that will never stain or ghost so the board maintains its bright, clean look through frequent use. Steel backing allows you to secure your magnetic accessories directly on the board or display memos and notes with a magnet. Blank weekly calendar can be quickly erased clean to provide a fresh board for the upcoming week. Built-in felt strip offers a convenient location to pin your notes, messages, pictures, memos and more. Mounting hardware is hidden to create a sleek, modern appearance.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Magnetic Glass Dry Erase Weekly Calendar</li> <li>1 x Black Liquid Glass Marker</li> </ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
U Brands Magnetic Weekly Calendar Glass Dry Erase Board Only for Use with High Energy Magnets 1425 X 35 Inches White Aluminum Frame (3199u00-01)
Login to View Prices
U Brands Magnetic Weekly Calendar Glass Dry Erase Board, Only for use with HIGH Energy Magnets, 14.25 x 35 Inches, White Aluminum Frame (3199U00-01) – 35″ Height x 14.25″ Width x 1″ Depth – White Glass Surface – Stain Resistant, Ghost Resistant, Magnetic, Calendar, Dry Erase Surface, Felt Strip – White Aluminum Frame – 1
Additional information
| Brand | U Brands |
|---|---|
| Product Type | Combination Board |
| Board Height | 14.25" |
| Board Width | 2035-01-01T06:00:00.000Z |
| Board Surface Color | White |
| Board Surface Material | Tempered Glass |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Board Depth | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Use Frequency | Heavy Use |
| Country Of Origin | China |
| Backing | Steel |
| Shape | Rectangle |
| Orientation | Horizontal |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Color | White |
| Certifications & Standards | <p>ISTA 3A Packaging</p> |
| Brand Name | U Brands |
| Features | Felt Strip |
| Manufacturer | U Brands |
| Product Name | Magnetic Weekly Calendar Glass Board |
| Mount Type | Wall Mount |
| Application/Usage | Commercial Premises |
| Manufacturer Part Number | 3199U0001 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Dry-erase board features a tempered glass surface that will never stain or ghost so the board maintains its bright, clean look through frequent use. Steel backing allows you to secure your magnetic accessories directly on the board or display memos and notes with a magnet. Blank weekly calendar can be quickly erased clean to provide a fresh board for the upcoming week. Built-in felt strip offers a convenient location to pin your notes, messages, pictures, memos and more. Mounting hardware is hidden to create a sleek, modern appearance.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Magnetic Glass Dry Erase Weekly Calendar</li> <li>1 x Black Liquid Glass Marker</li> </ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |













