U Brands Catalina Soft Touch Midnight Porous Pens 12 Count
Login to View Prices
U Brands Catalina Soft Touch Midnight Porous Pens, 12 Count – 0.7 mm Pen Point Size – Matte Black Barrel – 12
Additional information
| Brand | U Brands |
|---|---|
| Product Type | Porous Point Pen |
| Pen Point Size | 0.7 mm |
| Barrel Color | Matte Black |
| Country Of Origin | China |
| Height | 0.48" |
| Width | 0.43" |
| Brand Name | U Brands |
| Features | Comfortable |
| Length | 5.51" |
| Manufacturer | U Brands |
| Product Name | Catalina Soft Touch Midnight Porous Pens, 12 Count |
| Product Line | Catalina |
| Manufacturer Part Number | 5007U01-24 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Catalina Soft Touch Porous Pens deliver style and elegance without sacrificing exceptional function. Matte black exterior with black accent hardware adds a chic touch to any stationary ensemble. Barrel is coated with soft-touch lamination film, providing a comfortable hold when note-taking. Bleed-resistant ink lets you write effortlessly with a smooth, bold ink laydown. Pens meet your home, school, office or on-the-go writing needs. |
| Packaged Quantity | 12 |
| Weight (Approximate) | 3.84 oz |














