Tylenol Extra Strength Caplets – For Headache, Fever, Muscular Pain, Backache, Arthritis, Common Cold, Toothache, Premenstrual Cramp, Menstrual Cramp – 50 / Box – 2 Per Packet
Additional information
| Brand | Johnson & Johnson Consumer Inc. |
|---|---|
| Product Type | Pain Reliever |
| Container Type | Packet |
| Quantity Per Container | 2 |
| Medicine Type | Caplet |
| Dosage | Single-dose |
| Country Of Origin | United States |
| Composition | <ul> <li>Acetaminophen</li> <li>Carnauba Wax</li> <li>Corn Starch</li> <li>FD&, C Red no. 40 Aluminum Lake</li> <li>Hypromellose</li> <li>Magnesium Stearate</li> <li>Modified Starch</li> <li>Polyethylene Glycol</li> <li>Powdered Cellulose</li> <li>Pregelatinized Starch</li> <li>Propylene Glycol</li> <li>Shellac</li> <li>Sodium Starch Glycolate</li> <li>Titanium Dioxide</li> </ul> |
| Potency | 0.02 oz |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Tylenol |
| Manufacturer | Johnson & Johnson Consumer Inc. |
| Product Name | Extra Strength Caplets |
| Application/Usage | Menstrual Cramp |
| Manufacturer Part Number | 44910 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Tylenol Extra Strength caplets help reduce fever and provide temporary relief of minor aches and pains. From the doctor-recommended brand of pain reliever, each caplet contains 500 mg of acetaminophen for effective, extra-strength pain relief. Both a fever reducer and pain reliever, it relieves minor aches and pains due to headache, backache, toothache, minor pain of arthritis, the common cold and premenstrual/menstrual cramps. When used as directed, it has an excellent safety profile and can be used by adults and children 12 years and older.</p> |
| Packaged Quantity | 50 / Box |
Tylenol Extra Strength Caplets – For Headache, Fever, Muscular Pain, Backache, Arthritis, Common Cold, Toothache, Premenstrual Cramp, Menstrual Cramp – 50 / Box – 2 Per Packet
Additional information
| Brand | Johnson & Johnson Consumer Inc. |
|---|---|
| Product Type | Pain Reliever |
| Container Type | Packet |
| Quantity Per Container | 2 |
| Medicine Type | Caplet |
| Dosage | Single-dose |
| Country Of Origin | United States |
| Composition | <ul> <li>Acetaminophen</li> <li>Carnauba Wax</li> <li>Corn Starch</li> <li>FD&, C Red no. 40 Aluminum Lake</li> <li>Hypromellose</li> <li>Magnesium Stearate</li> <li>Modified Starch</li> <li>Polyethylene Glycol</li> <li>Powdered Cellulose</li> <li>Pregelatinized Starch</li> <li>Propylene Glycol</li> <li>Shellac</li> <li>Sodium Starch Glycolate</li> <li>Titanium Dioxide</li> </ul> |
| Potency | 0.02 oz |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Tylenol |
| Manufacturer | Johnson & Johnson Consumer Inc. |
| Product Name | Extra Strength Caplets |
| Application/Usage | Menstrual Cramp |
| Manufacturer Part Number | 44910 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Tylenol Extra Strength caplets help reduce fever and provide temporary relief of minor aches and pains. From the doctor-recommended brand of pain reliever, each caplet contains 500 mg of acetaminophen for effective, extra-strength pain relief. Both a fever reducer and pain reliever, it relieves minor aches and pains due to headache, backache, toothache, minor pain of arthritis, the common cold and premenstrual/menstrual cramps. When used as directed, it has an excellent safety profile and can be used by adults and children 12 years and older.</p> |
| Packaged Quantity | 50 / Box |
Tylenol Extra Strength Caplets – For Fever, Headache, Muscular Pain, Arthritis, Toothache, Backache – 100 / Box
Additional information
| Brand | Johnson & Johnson Consumer Inc. |
|---|---|
| Product Type | Pain Reliever |
| Medicine Type | Caplet |
| Country Of Origin | United States |
| Composition | Acetaminophen |
| Potency | 0.02 oz |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Tylenol |
| Manufacturer | Johnson & Johnson Consumer Inc. |
| Product Name | Extra Strength Caplets |
| Application/Usage | Backache |
| Manufacturer Part Number | 44909 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Tylenol Extra Strength caplets with 500 mg of acetaminophen help reduce fever and provide temporary relief of minor aches and pains. From a doctor-recommended brand of pain reliever, each caplet contains 500 mg of acetaminophen for effective, extra-strength pain relief. Both a fever reducer and pain reliever, it relieves minor aches and pains due to headache, backache, toothache, minor pain of arthritis, the common cold and premenstrual/menstrual cramps. When used as directed, this extra-strength pain reliever has an excellent safety profile and can be used by adults and children 12 years and older.</p> |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Additional Information | <ul> <li>Fever Reducer</li> <li>Pain Reliever</li> </ul> |


























