Two-Piece Two-Prong Paper Fastener Bases, 2″ Capacity, 2.75″ Center to Center, Silver, 100/Box
Login to View Prices
Durable steel construction. No sharp edges.
Additional information
| Weight | 0.7800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.50 × 3.00 × 0.60 in |
| Disclaimer Statement | Two-prong bases and compressors sold and shipped separately—ORDER BOTH. |
| Special Features | Two-Prong Base |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Color(s) | Silver |
| Material(s) | Metal |
| Fastener Capacity | 2" |
| Self-Adhesive | N |
| Center To Center | 2.75" |
| For Use With | Most 2.75" Wide Two-Prong Paper-Fastener Compressors |
| Fastener Sheet Capacity | 200 Sheets |
| Fastener Subtype | Two-Prong Base |
| Global Product Type | Two-Piece Two-Prong Fasteners |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547810125 |
| MPN | UNV81012 |
| Brand | Universal® |











Reviews
There are no reviews yet.