TruSens Z-1000 Small Air Purifiers – HEPA, Ultraviolet – 250 Sq. ft. – White
Additional information
| Brand | ACCO Brands Corporation |
|---|---|
| Product Type | Air Purifier |
| Product Condition | New |
| Number Of Fan Speeds | 3 |
| Maximum Coverage Area | 250 Sq. ft. |
| Purification Technology | Ultraviolet |
| Product Color | White |
| Height | 17" |
| Width | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Depth | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | TruSens |
| Features | Timer |
| Form Factor | Portable |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Product Model | 1000-01-01T05:50:36.000Z |
| Product Name | Z-1000 Small Air Purifiers |
| Package Type | Retail |
| Power Consumption | 40 W |
| Application/Usage | Remove Airborne Particles |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | Z1000AP |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | The TruSens Small Air Purifier improves air quality in your personal space with 360-degree, DuPont HEPA filtration combined with the power of ultraviolet light. The filter helps capture airborne viruses, allergens and certain VOC gases from all directions. The UV-C light kills germs and bacteria trapped in the filter. PureDirect technology uses two airflow streams to distribute air more comfortably. Bi-directional airflow delivers purified air more effectively throughout a room, and in some cases, has proven to be up to 24 percent more efficient than traditional air purifiers with vertical airflow. Touch-control display is not only easy to use, but it's also easy to keep clean as well. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1067824866.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 7.72 lb |














