Triangular Scale Plastic Architects Ruler, 12″ Long, Plastic, White
Login to View Prices
Accurate and versatile, an essential tool for architects. Three sides with six different scales. Open divided: 3/32, 1/8, 3/16, 1/4, 3/8, 1/2, 3/4, 1, 1 1/2, 3″ = 1 foot. Full divided: inches to 16ths. White plastic. 12″ long.
Additional information
| Weight | 0.1150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.42 × 1.81 × 0.96 in |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Ratio Scale Rulers |
| Ruler Type | Triangular Scale |
| Length | 12" |
| Special Features | Regular Grooves |
| Material(s) | Plastic |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 031901907167 |
| MPN | 987 19-31BK |
| Brand | Staedtler® |












Reviews
There are no reviews yet.