TORK Roll Hand Towel White H71 – Tork Roll Hand Towel White H71, Advanced, Fast Absorbency, 6 x 1000 towels, 7171050
Additional information
| Brand | Essity Hygiene and Health AB |
|---|---|
| Product Type | Paper Towel |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Compatible Dispenser | <p>Tork H71 Hand Towel Dispensers</p> |
| Product Color | White |
| Product Material | Fiber |
| Country Of Origin | United States |
| Number Of Plys | 1 |
| Width | 7.4" |
| Brand Name | TORK |
| Features | Absorbent |
| Length | 1000 ft |
| Manufacturer | Essity Hygiene and Health AB |
| Product Name | Roll Hand Towel White H71 |
| Application/Usage | Hand |
| Manufacturer Part Number | 7171050 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Tork Advanced Hand Towel Rolls offer 1, 000' of paper towels for each roll to help reduce maintenance frequency. High-capacity rolls are designed for businesses seeking to provide their washroom with a combination of soft comfort and sustainability. Highly absorbent paper towels maintain a high-end appearance and are suitable for healthcare, manufacturing, industrial and educational facilities. FSC-certified material is made from fresh, wood-based fiber. One-ply rolls are compatible with Tork Electronic Hand Towel Roll Dispenser and Tork Mechanical Hand Towel Roll Dispenser (none included). Paper towels are certified with Tork Easy Handling packaging. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1070289733.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 6 Roll |
| Maximum Roll Diameter | 7.85" |
| Weight (Approximate) | 3.62 lb |















